Slovensko sa musí popasovať so zlepšovaním mediálnej gramotnosti svojich obyvateľov, aby dokázali lepšie odlišovať fakty od neprávd. Uviedla to ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková po skončení zasadnutia Rady EÚ pre kultúru v Bruseli. Prioritou ministerských rokovaní bol boj proti šíreniu dezinformácií v online prostredí, najmä s ohľadom na blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa budú konať koncom mája 2019.
Ministri museli brať ohľad na neúmyselné šírenie dezinformácií, a naopak, úmyselné ovplyvňovanie demokratických procesov a slobôd. O tejto téme budú diskutovať aj ministri zahraničných vecí EÚ počas svojho decembrového zasadnutia v Bruseli. Členské štáty tým plnia úlohy vytýčené počas júnového summitu EÚ.
„Najdôležitejšie je rozoznať fakt a nepravdu. To bol hlavný dôvod dnešných rokovaní,“ uviedla ministerka s odkazom na tému, ktorá je v EÚ čoraz dôležitejšia. Výsledky prieskumu Eurobarometer, podľa ktorých sa až 61 percent občanov EÚ obáva toho, že do eurovolieb zasiahnu dezinformačné kampane, zneužívanie údajov a kybernetické útoky.
Laššáková zdôraznila, že z pohľadu Slovenska je najdôležitejšia úloha zdvihnúť mediálnu gramotnosť a zamerať sa najmä na deti a mládež v stredoškolskom veku. Upozornila, že ignorovať nemožno ani seniorov, lebo v súčasnosti už čoraz viac starších ľudí používa internet a bolo by dobré, keby aj oni dokázali rozlíšiť zdroj informácií a odlíšili fakty od neprávd.
Ministerka Laššáková v Bruseli informovala o tom, že na Slovensku jej rezort v spolupráci s ministerstvom školstva pripravuje dokument, ktorý sa zameria na mediálnu gramotnosť detí. Páči sa jej model, ktorý uplatňujú v Bavorsku. Žiaci po maturite dostanú tzv. „mediálny preukaz“, ktorý je dôkazom toho, že absolvovali školenia v tejto oblasti a sú mediálne gramotní. Priznala, že je otázna reakcia slovenskej verejnosti. Vzdelávanie by mohlo mať podobu online kurzov, a tiež aj samostatných kurzov v prítomnosti odborníkov, ktorí sa v téme vyznajú a dokážu osloviť akúkoľvek vekovú skupinu.
Laššáková upozornila, že by sme mali začať čo najskôr pracovať so slovenskými novinármi v snahe zabrániť šíreniu rôznych dezinformácií pred nadchádzajúcimi eurovoľbami. Už začiatkom decembra by sa mal dostať do obehu dokument, ktorý vypracuje špeciálna pracovná skupina zostavená z predstaviteľov novinárskej obce, vydavateľov a zástupcov prokuratúry.
Zdroj: TASR
lb