Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/9/f/9fd5c483-d723-4e1a-a2d0-4ed8a7af7d31/medialnavychova.sk/web/wp-content/themes/Zephyr/framework/templates/blog/single-post.php on line 56
Projekt Narodení pre výhru – Aless a Kyberšikanovanie.sk je súčasťou aktivít občianskeho združenia eSlovensko, ktoré sú zamerané na vzdelávanie, prevenciu a ochranu detí a mládeže. Tentokrát ide o sériu interaktívnych prednášok s audiovizuálnymi a hudobnými prvkami na tému kyberšikanovanie. Projekt vychádza z prieskumu, podľa ktorého by až 90% učiteľov privítalo viac informácií o kyberšikanovaní, ktoré patrí medzi najzávažnejšie ohrozenia mládeže na Slovensku.
Podstatou projektu je dvojmesačné hudobné turné v 10 slovenských mestách pre viac ako 10 000 mladých ľudí vo veku od 12 do 19 rokov, 500 pedagogických pracovníkov a odborníkov. Sprievodné prednášky moderujú spoluautor projektu Kyberšikanovanie.sk Miro Drobný a slovenská raperka Aless. Zaujímavosťou je, že obaja poznajú kyberšikanovanie z vlastnej skúsenosti, z pozície svedka, obete či agresora. Miro Drobný je režisér, scenárista a producent, ktorý sa venuje najmä detskej a filmovej tvorbe. Najúspešnejším projektom je celovečerný film RYTMUS sídliskový sen a animovaný seriál OVCE.sk. Slovenská raperka slovensko-talianskeho pôvodu Aless Capparelli bola počas školských rokov sama obeťou šikany. Prvý album vydala v roku 2015. Na sociálnych sieťach sa teší záujmu desiatok tisíc fanúšikov, jej pieseň "Iné hodnoty" má na YouTube takmer 3 milióny vzhliadnutí.
Autori projektu hovoria, že šikanovanie tu vždy bolo a aj bude. S príchodom internetu do bežného života sa však objavilo aj kyberšikanovanie, ktoré je rovnako nebezpečné a netreba ho brať na ľahkú váhu: "Vieme, že šikanovanie tu bolo, aj bude. To ale neznamená, že budeme sedieť so založenými rukami. Zatváraním očí pred realitou, zatajovaním a bagatelizovaním, šikanovanie nepotlačíme, ale naopak, posilníme. Obete budú slabšie a bezbrannejšie a agresori silnejší a beztrestnejší. Zmeňme to a zatočme so šikanovaním spoločne."
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci programu Connecting Europe Facility. Partnermi projektu sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Linka detskej istoty. Za obsah projektu zodpovedá výlučne eSlovensko.
eSlovensko o.z. je nezisková, mimovládna organizácia založená v roku 2002. Zaoberá sa najmä primárnou a sekundárnou prevenciou a neformálnym vzdelávaním na Slovensku. Inováciami a moderným jazykom pracuje s deťmi a mládežou, ponúka im vedomosti z oblastí, ktoré slovenské školstvo svojimi osnovami nepokrýva. Reaguje na aktuálne potreby spoločnosti a efektívne ich tlmočí mladej generácii. Internet a nové technológie sú hlavné témy projektov eSlovensko. Prostredníctvom ústredného portálu www.ZODPOVEDNE.sk učí používať internet zodpovedne a bezpečne. Od roku 2007 je eSlovensko o.z. súčasťou európskej siete Insafe a Inhope a zabezpečuje aj bezplatnú linku Pomoc.sk na čísle 116 111.