Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/9/f/9fd5c483-d723-4e1a-a2d0-4ed8a7af7d31/medialnavychova.sk/web/wp-content/themes/Zephyr/framework/templates/blog/single-post.php on line 56
Na Slovensku bojuje s prípadmi kyberšikanovania každá druhá škola. Občianske združenie eSlovensko v tejto súvislosti predstavilo počas Medzinárodného dňa bezpečného internetu nový multimediálny vzdelávací projekt Kyberšikanovanie.sk.
Šikanovanie sa radí medzi najzávažnejšie ohrozenia detí a mládeže, spolu so šírením netolerancie, sexuálnym zneužívaním či závislosťami. Je zaujímavé, že všetky tieto nástrahy tu boli aj pred príchodom internetu. Nové technológie priniesli len novú predponu „kyber-“. Obsah ale zostáva rovnaký, ublíženie človeku. Podľa prieskumu eSlovensko by až 90 percent učiteľov privítalo viac informácií o kyberšikanovaní a len 8 percent škôl uviedlo, že počty prípadov kyberšikanovania klesajú, zvyšok pozoruje stagnáciu a nárast prípadov.
eSlovensko preto prichádza s prvým komplexným projektom na tému kyberšikanovania. Pozostáva z DVD so šiestimi tematickými filmami, knihy, pracovného zošita, internetovej stránky a školení. „Kyberšikanovanie.sk prináša naše skúsenosti z osemročnej práce s touto témou. Je výberom toho najlepšieho a overeného z rôznych projektov z celého sveta. V knihe sme opísali reálne prípady kyberšikanovania na Slovensku ako aj tragické prípady zo zahraničia končiace samovraždou obete. Dúfame, že aj vďaka tomuto projektu Slovensko nič také nezažije,“ vysvetľuje Miro Drobný, spoluautor projektu.
Prostredníctvom emócií a individuálneho prežívania počas sledovania filmov a zapájania sa do 25 aktivít si projekt kladie za cieľ osloviť deti a mládež a ukázať im, ako vníma kyberšikanovanie obeť, agresor a blízke okolie. „Na rozdiel od klasického šikanovania, po kyberšikanovaní nezostávajú viditeľné stopy po ublížení. Ak sa obeť nezdôverí blízkym alebo nezakročia svedkovia, ťažko sa odhaľuje. Agresori sa sami nepriznajú a obete tiež taja, že sú kyberšikanované. Priznajú sa len v 1 prípade z 5, aj to keď už je situácia vyhrotená na maximum. Ak teda chceme bojovať s kyberšikanovaním, je potrebné sa zamerať práve na svedkov,“ hovorí psychológ Miroslav Kohuťár, ktorý je jedným z odborných spolupracovníkov na projekte kyberšikanovanie.sk.
Projekt je určený najmä školám, ktoré si ho môžu objednať bezplatne prostredníctvom stránky www.kybersikanovanie.sk. Využiť ho môžu aj voľnočasové a metodicko-pedagogické centrá, ktoré pracujú s mládežou.
Informovala: Gabriela Patkolová, foto: eSlovensko o. z.