Fakulta masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda zorganizovala 15. – 16. apríla VIX. ročník úspešnej vedeckej konferencie Megatrendy a médiá, ktorá sa už tradične uskutočnila v historických priestoroch Smolenického zámku. Jedna zo šiestich tematických sekcií patrila Mediálnej výchove.
Ako hlavnú tému organizátori určili: Komunikačné polia v mediálnom priestore. Pozvanie tento rok prijali aj britský fotograf, filmár a autor cestopisov Nick Danziger a riaditeľ hustonskej školy Filmu a Digitálnych médií na univerzite v Galway profesor Rod Stoneman, okrem nich so svojimi príspevkami vystúpili aj slovenskí akademici, ale aj odborníci z Čiech, Poľska i Rumunska.
„Veľmi nás teší, že aj tento rok navštívi našu konferenciu niekoľko významných odborníkov a osobností. V jednej zo sekcií budú môcť účastníci konferencie diskutovať s trojicou českých hostí, ktorými sú novinár a spisovateľ Karel Hvížďala, moderátor a redaktor Václav Moravec a redaktor Daniel Anýž,“ povedala Dana Petranová, dekanka fakulty masmediálnej komunikácie.
Súčasťou dvojdňovej konferencie bolo odovzdávanie ocenenia Granátové jablko Mariána Matyáša, predstavenie nového čísla vedeckého časopisu Communication Today, nového čísla kreatívneho almanachu Muuza 2014 a predstavenie novozaloženého výskumného centra International Institute of Interdisciplinary Research.
Okrem predstavenia spomínaných projektov pokrstili počas konferencie prvé číslo študenstkého časopisu Media Literacy Student Magazine, ktorého cieľom je podpora odborných iniciatív študentov bakalárskeho, magisterského a doktorandského stupňa štúdia a prezentácia výsledkov ich študentskej vedeckej, odbornej a umeleckej činnosti. Nové periodikum má ambíciu tematicky pokryť problematiku mediálnej výchovy, rozvoja mediálnej gramotnosti, ale aj ďalšie témy súvisiace s problematikou médií. Časopis uviedla do života námestníčka pre vonkajšie vzťahy, publicitu a analýzy Metodicko-pedagogického centra PhDr. Nataša Sláviková.
Na problematiku mediálnej výchovy diskutovali odborníci zo Slovenska i Čiech v sekcii Perspektívy ochrany mediálneho publika. Na tematiku rodinnej mediálnej výchovy sa vo svojich príspevkoch zamerali Mgr. Pavel Izrael, PhD. z Katolíckej univerzity v Ružomberku – Mediálne kompetencie rodičov. Teoretický náčrt problematiky merania úrovne mediálnej gramotnosti dospelej populácie a Mgr. Radim Wolák s Mgr. Lucii Šťastnou z Karlovej univerzity v Prahe, ktorí predniesli príspevok Mediální výchova v rodině: mají se čeští rodiče oč opřít? Aktívne sa do diskusie zapojili aj členovia Katedry mediálnej výchovy. PhDr. Viera Kačinová, PhD sa zamerala na tému Internet ako výzva k aktívnej a hodnotnej participácii jednotlivca na komunikácii, doc. Mgr. Norbert Vrabec, PhD. hovoril o Meraní a hodnotení úrovne mediálnej gramotnosti slovenskej populácie a Mgr. Mária Moravčíková, PhD. prednášala na tému Občianska participácia v kontexte mediálnej výchovy.
V sekcii, ktorá bola podporená Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe Zmluvy č. APVV-0754-12 odznelo počas dvoch dní celkovo 24 príspevkov.