V rámci nastupujúceho trendu celoživotného vzdelávania bolo v oficiálnych dokumentoch Rady Európy čoraz viac podporované neformálne vzdelávanie. V deklarácii 5. konferencie ministrov zodpovedných za mládež, ktorá sa konala v Bukurešti v apríli 1998, boli členské štáty priamo vyzvané k podpore tejto formy vzdelávania. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy v roku 2000 prijíma odporúčanie č.1437 (2000) o neformálnom vzdelávaní ako nevyhnutnej súčasti vzdelávacieho procesu a o dva roky neskôr bol jeho význam zdôraznený v Odporúčaní CDEJ č. (2002) 20 o presadzovaní a uznaní neformálneho vzdelávania mladých ľudí.
Neformálne vzdelávanie je vo vzťahu k jednotlivcovi vymedzené ako dobrovoľná a zámerná činnosť, ktorá môže zahŕňať širokú škálu oblastí vzdelávania a na rozdiel od formálneho vzdelávania nemá striktne stanovené osnovy a škálu hodnotenia. Primárnou funkciou neformálneho vzdelávania je vývin osobnej individuality a zručností a v rámci vzdelávacieho procesu predstavuje pre jednotlivcov pridanú hodnotu. Hlavnými hodnotami neformálneho vzdelávania sú jeho podpora sociálneho vývoja, podpora aktivít proti akýmkoľvek formám diskriminácie a sociálneho vylúčenia, ale aj účasti na demokratickom občianstve. Členským štátom bolo odporučené, aby aj neformálne vzdelávanie bolo definované ako štruktúrovaný vzdelávací proces prístupný pre každého (Koncepcia MV s.8).
Prehľad aktivít mediálnej výchovy v oblasti neformálneho vzdelávania
Internetové projekty občianskeho združenia eSlovensko
Zodpovedne.sk – Občianskej združenie eSlovensko ho realizuje spoločne s Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky, Slovenským výborom pre Unicef a podporou Európskej komisie v rámci komunitárneho programu Bezpečnejší internet plus, ktorý sa v súčasnosti realizuje v 27 krajinách Európskej únie. Cieľovými skupinami projektu sú deti, mládež, rodičia, učitelia, dospelí, seniori a rôzne spoločnosti súkromného, verejného a tretieho sektora. Súčasťou projektu sú ďalšie tri samostatne fungujúce stránky: pomoc.sk, stopline.sk a ovce.sk. Grafické posolstvo loga projektu je ľudská – detská ruka a zároveň symbol internetu www v troch farebných prevedeniach po vzore semaforu.
Hlavné ciele projektu „5 x Z“:
- zriadiť a prevádzkovať národné osvetové centrum Zodpovedne.sk,
- zvyšovať povedomie, šíriť osvetu o zodpovednom používaní internetu, mobilnej komunikácie a nových technológií, vykonávať prevenciu pred trestnými činmi,
- zabezpečiť prevádzkovanie linky Pomoc.sk (bezplatná linka pomoci 116 111, potrebujem@pomoc.sk, www.pomoc.sk),
- zapojiť sa do európskej siete, zdieľať skúsenosti iných národných centier a organizácií pre bezpečnosť informačných technológií,
- zriadiť a prevádzkovať národné centrum pre nahlasovanie nezákonného a nebezpečného obsahu, činností Stopline.sk
Pomoc.sk – bezplatnú združenú linku podporuje Európska komisia v rámci komunitárneho programu Safer Internet plus. Rovnaké linky sú vo väčšine krajín Európy a ich cieľom je koordinovaná pomoc, poradenstvo pre zodpovedné používanie internetu, mobilnej komunikácie a nových technológií. Linka pomoci vznikla združením Linky detskej istoty Unicef a linky pomoci projektu Zodpovedne.sk. Cieľom je zastrešiť aj ďalšie projekty, ktoré prevádzkujú alebo plánujú spustenie nepretržitého telefonického poradenstva a tak spoločne skvalitniť a zefektívniť poskytované služby. Online chatovacia linka pomoci je dostupná v čase 16:00-22:00 na stránke www.pomoc.sk a časovo neobmedzené emailové poradenstvo potrebujem@pomoc.sk.
Stopline.sk – stránka slúži na nahlasovanie nezákonného obsahu alebo činností na internete. Bojuje proti zneužívaniu detí (detská pornografia, sexuálne vykorisťovanie, detská prostitúcia, obchod s deťmi, grooming…), rasizmu a xenofóbii, inému obsahu alebo činnostiam, ktoré vykazujú znaky trestného činu. Základnými piliermi stopline.sk sú: prístupnosť, nestrannosť, anonymita, efektivita, medzinárodná spolupráca, odbornosť a prevencia.
Projekt Sheeplive, v slovenskom origináli OVCE.sk, vznikol ako súčasť projektov Zodpovedne.sk, Pomoc.sk a Stopline.sk. Je rozdelený na tri hlavné časti a to na detský animovaný seriál, medzinárodný internetový portál a rozprávkové knihy. Séria animovaných rozprávok zábavnou a pre deti príťažlivou formou predstavuje princípy bezpečného používania internetu. Súčasťou projektu sú príručky pre rodičov a učiteľov, ktoré im radia, ako sa s mladými o daných problémoch rozprávať. Prvé 4 pilotné časti mali na Slovensku premiéru 8. októbra 2009. Spolu vyšlo na DVD 21 častí. Autori seriálu vydali aj dve detské rozprávkové knihy OVCE.sk 01 Za siedmimi wifinami a siedmimi statusmi a OVCE.sk 02 Za siedmimi vyšpúlenými perami a siedmimi lajkmi. K prvej rozprávkovej knihe je pribalená aj 112-stranová príručka Deti v sieti pre rodičov a DVD srozprávkami. Projekt získal prestížnu medzinárodnú cenu World Summit Award 2013 (WSA) ako prvý slovenský projekt získali v kategórii e-Inclusion & Empowerment.
NEHEJTUJ.sk je multimediálny projekt určený do slovenských základných a stredných škôl, ale aj do iných štátnych i súkromných inštitúcií pracujúcich s deťmi a mládežou. Výstupom projektu je metodická príručka a dvoj-DVD s výberom filmov slovenskej aj zahraničnej produkcie na témy netolerancie.
KYBERŠIKANOVANIE.SK – prvým komplexným projekt na tému kyberšikanovania. Pozostáva z DVD so šiestimi tematickými filmami, knihy, pracovného zošita, internetovej stránky a školení. Kyberšikanovanie.sk prináša naše skúsenosti z osemročnej práce s touto témou. Je výberom toho najlepšieho a overeného z rôznych projektov z celého sveta. V knihe autori opísali reálne prípady kyberšikanovania na Slovensku ako aj tragické prípady zo zahraničia.
Občianske združenie Žabky a mediálna výchova
V roku 2006 získala organizácia Žabky akreditáciu Ministerstva školství Českej republiky a následne začala pre Košický a Prešovský kraj viesť detskú televíziu Bedna, ako jedinú zahraničnú redakciu mimo ČR.
V roku 2007 získali Žabky z eurofondov financie na vlastnú redakciu a jej zariadenie a tak vznikla iTVZabky, prvá internetová televízia zameraná na mediálnu výchovu a propagáciu neziskového sektora. V marci 2009 Ministerstvo školstva Slovenskej republiky udelilo Občianskemu združeniu Žabky akreditáciu vzdelávacej aktivity v oblasti mediálnej výchovy pod názvom „Vidieť či čítať, neznamená rozumieť“. Vzdelávacia aktivita v rozsahu 110 hodín obsahuje tri vzdelávacie moduly. Pre školy má občianske združenie pripravené dva modely mediálneho kurzu. Deťom neformálnym spôsobom priblížujú mediálnu výchovu na základe zábavných techník, deti pracujú v menších skupinách a venujú sa témam ako napr. rétorika, printové médiá a televízne vysielanie a. i. Organizácia získala akreditáciu aj na modul pre pedagógov a v oblasti mediálnej výchovy ich vzdeláva formou víkendových školení. V roku 2012 vydali zborník. Okrem mediálnej výchovy Žabky realizujú aj množstvo iných projektov napr. s deťmi na Luniku IX, projekty zamerané na tvorbu a rozvoj dobrovoľníctva, na cestovnom ruchu detí a mládeže a podobne. (Anna Filipeková)
MeŠ – Saleziánska mediálna škola
Mediálnu školu (MeŠ) zastrešuje salezinánska mládežnícka organizácia Laura, združenie mladých.
Cieľom MeŠ je podpora vzdelania mladých ľudí v mediálnej oblasti, aby mladí videli pod povrch médií, vedeli ich správne využívať, ale zároveň boli aj sami tvorcami mediálnych obsahov. Absolvent mediálnej školy bude „doma v médiách“ ako príjemca, animátor a tvorca: Príjemca – dokáže kriticky zhodnotiť obsah a formu mediálnych diel. Animátor – dokáže viesť druhých ku kritickému vnímaniu médií.
Tvorca – vie v prostredí médií vyjadriť svoje hodnoty a názory. Projekt Mediálnej školy sa skladá zo štyroch víkendových kurzov, ktoré rozvíjajú nielen praktické zručnosti, ale aj kritické myslenie:
- kurz „VIDÍM“ je zameraný na písanú žurnalistiku (bulvár, komerčné a verejnoprávne médiá, PR) a propagáciu akcií strediska či farnosti, v ktorej účastníci pôsobia
- kurz „ŽIJEM“ rozvíja techniky portrétnej a reportážnej fotografie a cez etiku médií učí tvorcov kritickejšiemu vnímaniu mediálnych obsahov
- kurz „TVORIM“ je o prezentačných zručnostiach, výsledkom čoho je tvorba rozhlasovej hry a lepšie vnímanie verbálnej a neverbálnej komunikácie v médiách
- kurz „DÁVAM“ motivuje mladých tvorcov k šíreniu pozitívnych správ a myšlienok prostredníctvom im atraktívnej formy – videa
„Chceme podporiť protagonizmus mladých a dať im priestor k sebarealizácii. A to nielen na samotných školeniach, ale aj v období medzi kurzami, kedy pracujú na zadaniach, ktoré môžu priebežne konzultovať,“ povedala Katarína Berešová, koordinátorka projektu. Mladým ľuďom sa otvárajú široké možnosti, kde môžu uplatniť svoj talent. Aj vďaka profesionálnym lektorom, ktorí obohacujú kurzy skúsenosťami z praxe si účastníci zo školení odnášajú omnoho viac ako len praktické zručnosti. Viac informácií na www.medialnaskola.sk
Tlačová agentúra Slovenskej republiky a Školský servis
Cieľom projektu TASR do každej školy je prispieť k mediálnej výchove na všetkých stupňoch škôl, umožniť prácu s reálnym agentúrnym produktom, podporiť tvorbu a distribúciu nekomerčných informácií.
Študenti majú prístup k najaktuálnejšiemu agentúrnemu servisu, správy môžu využívať školy a učitelia v rámci vzdelávania, ale aj pre tvorbu školských časopisov a internetových stránok. Tlačová agentúra Slovenskej republiky vydáva špeciálny servis pre žiakov a študentov. Multimediálne informácie členenia podľa veku adresátov. K agentúrnemu servisu majú prístup všetky základné, stredné a vysoké školy v SR. Pre školské časopisy, internetové stránky, ale aj pre školský rozhlas a televízie je možné využívať správy, fotografie, zvuky a videá. Projekt TASR do každej školy je založený na interaktívnom vzťahu. Žiaci a študenti môžu písať a odosielať správy do servisu Tlačovej agentúry Slovenskej republiky. Tlačová agentúra tiež poskytuje študentom možnosť praxe priamo v redakcii.
Webový portál www.e-deti.sk
- rôzne hry,
- množstvo informácií o tom, ako sa chrániť vo svete nových technológií,
- informácie o online svete,
- a najmä ako sa môžu hravou formou naučiť, čo im môžu tieto nové technológie priniesť.
Kampaň Vypni telku, zapni seba!
Celoslovenskú kampaň pre deti a dospelých na podporu aktívneho prežívania voľného času organizuje eRko- Hnutie kresťanských spoločenstiev detí od roku 2001.
Trvá vždy jeden týždeň. Vedúci eRka alebo ďalší dobrovoľníci pripravia a realizujú počas kampane pre deti pestrý program. Vyzývajú ich k vypnutiu televízora, internetu či počítačových hier, aby prežili voľný čas aktívne a dali prednosť osobným zážitkom. Deti súťažia, hrajú sa zábavné hry, športujú, rozprávajú sa o témach, ktoré ich zaujímajú, venujú sa výtvarnej či literárnej tvorbe, zúčastňujú sa duchovného programu. Aktivita Vypni telku, zapni seba! je otvorená i pre nečlenov eRka.