Ústav pamäti národa (ÚPN) a Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) spracujú materiály z obdobia 2. svetovej vojny a povojnového obdobia do roku 1989. Tieto materiály dostanú k dispozícii školy a učitelia a ich cieľom je prevencia a snaha zamedziť vzniku extrémizmu.
Na vytvorení učebných materiálov sa 13.marca 2017 dohodli riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk a predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. Hlavným cieľom dobových materiálov bude prevencia proti vzniku extrémizmu. Materiály budú obsahovať témy z obdobia svetovej vojny v rokoch 1939-1945, ale aj z povojnového obdobia 1945-1989. Učitelia tak dostanú k dispozícii nové materiály, ktoré by mali obsahovať témy týkajúce sa holokaustu, gulagov, deportácií do ZSSR, útekov cez hranice, ale aj sviečkovej manifestácie z roku 1987 a novembra 1989.
„Zámerom obidvoch inštitúcií je osveta v školách v zmysle efektívnej prevencie, ktorá má zamedziť vzniku extrémizmu. ÚPN má k dispozícii množstvo spracovaných textov k udalostiam, pamätným miestam a pamätným dňom v knižných publikáciách, v letákoch, na CD nosičoch, filmoch. Našou úlohou je pomôcť ich spracovať do podoby metodických listov k jednotlivým témam, ktoré zverejníme na Metodickom portáli ŠPÚ, aby sa aj učitelia ľahšie zhostili tejto problematiky pri jej vysvetľovaní žiakom,“ hovorí Ľudovít Hajduk, riaditeľ ŠPÚ.
Zdroj: teraz.sk, Foto: TASR, ŠPÚ, ÚPN