Rodina spoločnosti, spoločnosť rodine, tak znela téma medzinárodnej konferencie, ktorá sa konala 30. novembra – 1. decembra 2012 v Častej Papierničke pod garanciou predsedníčky Slovenskej spoločnosti pre rodinu Anny Záborskej a predsedu Výboru NR SR pre sociálne veci Jána Podmanického. Podujatie bolo prvým zo série regionálnych konferencií v rámci prípravy na 20. výročie Medzinárodného roku rodiny vyhláseného OSN, ktoré si pripomenieme v roku 2014.
Súčasťou konferencie bol aj workshop Médiá vo výchove, ktorého odbornou garantkou bola PhDr. Nataša Slavíková. „Začlenenie mediálnej výchovy do činnosti už zabehnutých komunít a občianskych združení sa síce presadzuje ťažšie, ale pomalými krokmi pribúdajú ďalšie sardinky a keď nás bude viac tak zvládneme aj mediálnych žralokov, no zvládneme ich iba vtedy, ak nás bude veľa – ako vidíme sardinky prežívajú popri žralokoch aj dnes,“ povedala po skončení workshopu garantka.
Workshopu sa zúčastnilo 16 účastníkov z toho štrnásť zo Slovenska a dvaja zo zahraničia. Koreferáty predniesli PhDr.Viera Kačinová PhD. (FMK) na tému: Formácia rodičov – východisko realizácie mediálnej výchovy v rodinách Ing. Miroslav Drobný (e Slovensko) – Prezentácia aktivít Bezpečný internet, nový výskum. Mgr.Viktória Kolčáková (FMK)- Mediálna škola – projekt neformálneho vzdelávania mládeže v oblasti mediálnej výchovy, MUDr. Anna Kováčová – Nelátkové závislosti a Ondrej Sočuvka (Google)– evanjelizácia Googla.
Ponúkame kompletný prehľad záverečných ustanovení a návrh opatrení účastníkov workshopu:
Workshop Mediá vo výchove poukázal na príležitosti, obavy a riziká, ktoré prinášajú médiá, najmä nové technológie, na stabilitu rodiny, s dôrazom na psychický, morálny a fyzický vývin a výchovu maloletých. Prevencia je nedostatočná a doterajší systém mediálnej výchovy je pomalý. Deti začínajú používať internet v skoršom veku a využívajú pri tom široké spektrum prepojených zariadení, akými sú smartfóny, tablety, hracie konzoly, PC ,TV, mobilné zariadenia, ktoré sú fenoménom, čo ovplyvňuje úlohu rodičov a školy a predstavuje pre ňu výzvu.
Dôsledkom toho sa deti stali významnou cieľovou skupinou pre výrobcov zariadení a poskytovateľov a tvorcov obsahu, ktorí nie vždy sú v súlade s ochranou maloletých a ľudskej dôstojnosti. Obavy rodičov z nežiaducich, nevhodných a nezákonných obsahov sa zväčšujú. Ide o dynamické odvetvie kde technológie predbiehajú legislatívu a nebezpečenstvá pre deti sú stále sofistikovanejšie. V súlade s odporúčaniami Európskej únie, Rady Európy a UNESCO je potrebné zosilniť dobré príklady vo vzťahu k mediálnej výchove v kontexte celoživotného vzdelávania.
Mediálna výchova je problém pre rodičov a rodiny
Rodičia nemajú príležitosti systematicky získavať mediálne zručnosti, schopnosti a kompetencie , ktorých cieľom je zodpovedné, tvorivé a kritické využívanie médií s dôrazom na morálne kontexty, humanizmus a vekovú vhodnosť. Je potrebné oceniť doterajšie aktivity Národného centra pre bezpečnosť internetu v SR , Medzinárodného centra pre mediálnu gramotnosť IMEC pri FMK UCM v Trnave s ich webovými stránkami www.zodpovedne.sk a www.medialnavýchova.sk a odborníkov z akademickej oblasti či nadšencov, ktorí sa téme mediálnej výchovy dlhodobo venujú .
Na základe návrhov z workshopu navrhujeme prijať nasledovné opatrenia:
Dôsledne implementovať Koncepciu mediálnej výchovy v kontexte celoživotného vzdelávania schválenú vládou SR v roku 2009 a Závery Rady EU a UNESCO k mediálnej gramotnosti.
Dať do pozornosti rodičom:
bezplatnú linku pomoci 116111, www.pomoc.sk kde rodičia môžu nahlasovať nezákonný obsah – prípadne prediskutovať problémy na internete. Nájdete tiež na www.zodpovedne.sk -kontaktný bod na riešenie hlavne problémov detskej pornografie a pedofílie v medzinárodnom meradle.
Príručku pre rodičov a knihu Deti v sieti, ktorá je prvou komplexnou publikáciu o ohrozeniach internetu na Slovensku, obidve sú dostupné na stránkach www.ovce.sk a www.zodpovedne.sk.
Publikáciu Deti v sieti distribuuje aj internetové kníhkupectvo www.martinus. sk ako elektronickú knihu a je možné si ju bezplatne stiahnuť.
Ďalej je potrebné podporovať:
systematickú prípravu súčasných a nových učiteľov mediálnej výchovy na vysokých školách a inštitúciách zameraných na rozvoj ich profesionálneho vzdelávania a širokej verejnosti prostredníctvom univerzít tretieho veku;
vzdelávanie a systém poradenstva v oblasti mediálnej výchovy pre rodičov a starých rodičov a iných rodinných príslušníkov;
edukáciu rodičov:
– zvýšiť záujem samotných rodičov o potrebu mediálnej výchovy v záujme stability rodiny;
– mediálne večery pre rodičov prostredníctvom médií najmä verejnoprávnych, internetu, vzdelávacích a kultúrnych inštitúcií, (školského systému vzdelávania, pastoračných centier pri farských úradoch, atď;
– spracúvanie didaktických materiálov pre rodičov na zvyšovanie úrovne mediálnej gramotnosti;
– vytváranie internetových stránok s hodnotením mediálnej produkcie s dôrazom na morálne kontexty a vekovú vhodnosť;
výskum merania a testovania mediálnej gramotnosti na základe štúdie EÚ z roku 2011.
Vzhľadom na komplexnosť rýchlo sa meniaceho a nepredvídateľného odvetvia nových médií a rozmanitosti aktérov s vlastnými záujmami spolupracovať s odvetvím v záujme rozvoja produktov a služieb takým spôsobom, ktorý bude deťom prinášať príležitosti a zároveň ich ochraňovať.
Podporovať zvyšovanie mediálnej gramotnosti rodičov znamená najmä:
1. Identifikovať a odmietnuť mediálne obsahy a služby, ktoré sú nevyžiadané, násilné, nežiaduce, alebo škodlivé najmä z dôvodu ochrany maloletých a ľudskej dôstojnosti .
2. Rozumieť ako a prečo sú mediálne obsahy vytvárané.
3. Dokázať kriticky analyzovať techniky, jazyk a obsahy používané v médiách, ako aj posolstvá, ktoré vyjadrujú
4. Efektívne používať médiá na uplatňovanie svojich demokratických práv, občianskych povinností a ako prostriedok zlepšovania životných šancí členov rodiny.
Mediálna gramotnosť nie je iba kľúčovou agendou EU a Rady Európy, ale je to nevyhnutnosť. V duchu hesla UNESCO „Je lepšie zapáliť sviečku, ako preklínať temnotu”, verím, že sa nám spoločne podarí podporovať mediálnu výchovu v zmysle záujmu podpory stability rodiny v praxi.
Viac informácií o celom podujatí si môžete vypočuť v relácii Karmel na rádiu Lumen.