– skupina televíznych relácií, ktoré sa odlišujú svojim významom a spôsobom spracovania, čiže tým, ako sú urobené, a to v obrazovej aj zvukovej zložke. Medzi základné televízne žánre patria spravodajské, publicistické, dokumentárne, dramatické, zábavné, zábavno-hudobné, kultúrne, vzdelávacie, náboženské a športové. Samostatnú jednotku predstavuje reklama. Spravodajské relácie sa zaoberajú aktuálnymi a súčasnými problémami spoločnosti. Prinášajú správy z diania okolo nás. Medzi spravodajské žánre patria správa (správa TV; fonofotografická správa; audiovizuálna správa; personifikovaná správa; rozšírená reportážna správa; riport), reportáž, televízne vystúpenie, spravodajské interview.
Publicistický žáner je charakteristický tým, že sa snaží sprostredkovať čo najviac informácií o danej problematike (aktuálnej) a prináša množstvo názorov o diskutovanej téme. Publicistické žánre nemajú len úlohu informatívnu, plnia predovšetkým mienkotvornú funkciu. Publicistické žánre v sebe zahŕňajú štylizovanú reportáž, televíznu konferenciu, publicistický film, filmová reportáž, film-anketa, beseda, magazín, televízne pásma.
Dokumentárne žánre vychádzajú z aktuálneho diania, ale majú dlhodobejší význam. Obsah daného programu sa hlbšie zaoberá faktami, ktoré musia byť presne a verne zobrazené. Bývajú zamerané na udalosti, ľudí, prírodu, umenie. Patria sem útvary ako dokument, kronika, dokumentárny seriál. Didaktické, resp. výchovno-vzdelávacie žánre využívajú výchovné prostriedky a prvky, pôsobia na rozum, bystria pamäť, pomáhajú overovať vedomosti zo školy, práce, života: náučno-populárny film, vzdelávací film, osvetový film, inštruktážny film, ilustrovaná prednáška (film), dialogizovaná prednáška, didaktické pásmo, vedomostná súťaž, kurz.