Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/9/f/9fd5c483-d723-4e1a-a2d0-4ed8a7af7d31/medialnavychova.sk/web/wp-content/themes/Zephyr/framework/templates/blog/single-post.php on line 56
Projekt To dá rozum je o výskume a odbornej diskusii v oblasti školstva na Slovensku. Prináša druhú časť seriálu mýtov o školstve, ktorá je venovaná vysokému školstvu. Medzi rozšírené mýty na Slovensku patrí aj ten, že naše školy produkujú veľké množstvo vysokoškolákov. Aká je teda pravda?
Pravda je taká, že naša krajina zaostáva v počte vysokoškolsky vzdelaných ľudí vo všetkých vekových kategóriách sledovaných OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj). V ekonomicky aktívnej populácií (25-64 rokov) máme len 21% ľudí s vysokoškolským vzdelaním, pričom priemer OECD krajín je 35%. Situácia je o čosi lepšia v populácií mladých ľudí (25-34 rokov), kde má vysokoškolský diplom 31% ľudí, kým priemer v OECD je 42%. V najstaršej generácii (55-64 rokov) má vzdelanie len 13% populácie oproti 26% priemeru OECD.
Slovensko má teda v porovnaní s inými štátmi málo vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Počet vysokoškolákov dramaticky klesá vzhľadom na odchod mladých do zahraničia. Problémom tiež je, že nemáme žiadne postsekundárne programy a väčšina absolventov po bakalárskom stupni štúdia pokračuje na magisterskom alebo inžinierskom štúdiu.
Ako ukazuje graf, tomuto mýtu verí viac ako 70% ľudí.
Od roku 2009 počet absolventov kontinuálne klesá. V akademickom roku 2008/2009 sme mali najvyšší počet študentov – spolu ich bolo až 225 766. V roku 2015 klesol počet vysokoškolákov o 67 000. Do roku 2021 sa predpokladá ďalší pokles až na 140 000 absolventov, a to z dôvodu klesajúceho počtu mladých ľudí.
Jedným z dôvodov nezáujmu môže byť aj rast počtu Slovákov študujúcich v zahraničí. Najviac našich študentov študuje v susednej Českej republike. Ubúdanie mladých ľudí by nebolo také dramatické, pokiaľ by sa vyrovnávalo príchodom študentov zo zahraničia. Na Slovensku študovalo v roku 2015 len 10 053 zahraničných študentov.
V porovnaní s vyspelým svetom, väčšina našich absolventov zostáva na VŠ pridlho, čo môže byť ďalším významným problémom. Absolventi vysokoškolského štúdia sú následne pre trh práce „prekvalifikovaní“. Taktiež u nás chýbajú krátke vysokoškolské programy orientujúce sa na praktické zručnosti. To môže byť jeden z dôvodov prečo máme málo študentov končiacich na bakalárskom stupni, keďže väčšina z nich pokračuje až po získanie magisterského alebo inžinierskeho titulu.
Spracovala: Linda Bašnáková, Zdroj: Školský servis, Foto: Denník N, Školský servis