Nezisková organizácia Človek v ohrození v spolupráci s Katedrou žurnalistiky FF UK v Bratislave, Hospodárskymi novinami a SlovakAid už vyše roka realizuje kurzy pre budúcich novinárov. Ide o voliteľný predmet, ktorý sa vyučuje na Katedre žurnalistiky Univerzity Komenského a jeho cieľom je naučiť študentov rozpoznávať mediálne stereotypy a porozumieť podstate tvorby mediálnej reality.
Mediálnu realitu považujeme za médiami sprostredkovanú skutočnosť. Okrem udalostí a javov, ktoré sa odohrávajú v spoločnosti odráža aj mediálne stereotypy a istým spôsobom skresľuje a formuje videnie sveta. Práve touto problematikou sa zaoberajú budúci novinári na Univerzite Komenského už tri semestre.
"Svet medzi riadkami je na Slovensku veľmi ojedinelý projekt, unikátny, ktorý sa zameriava na to, aby budúci žurnalisti prenikli trochu do tém, ako sú vlastné stereotypy, vlastné postoje, vlastné normy a ako ich ovplyvňujú pri písaní o menšinových témach. Nielen z remeselného hľadiska, ale aj z hľadiska, ako odhaľovať vlastné stereotypy a ako s tým pracovať ďalej v mediálnych výstupoch," uvádza Andrej Návojský, jeden z lektorov.
Študenti sa v rámci kurzu venujú metodológii a analýze obsahov. Okrem toho vytvárajú a publikujú aj vlastné články. Podľa slov Petra Ivaniča (Človek v ohrození) si študenti počas kurzu často uvedomujú najmä vlastné postoje a predsudky k spracovávaným témam. "Pamätám si na článok o utekajúcich Rómkach z nemocníc. Pokiaľ to niekto podá tak, že utekajú, ale nevysvetlí prečo, hneď to znie šialene a máme tendenciu takýchto ľudí odsúdiť. Ale pokiaľ sa naozaj snažíme nazrieť do hĺbky, možno zistíme, že pravda je úplne niekde inde. To som zbadala aj sama na sebe," hovorí jedna zo študentiek.
mh
Zdroj: Teraz.sk, Foto: TASR, Flickr – Judy van der Velden