Nadácia Orange opäť podporila nápady aktívnych pedagógov základných, stredných škôl i mimovládnych organizácií na podporu zodpovedného a bezpečného používania informačných technológií deťmi. V rámci grantového programu e-Školy pre budúcnosť rozdelila 50 000 eur medzi 47 najzaujímavejších projektov.
Cieľom programu je podpora škôl i mimovládnych organizácií, ktoré vo vyučovacom procese podporujú zodpovedné a bezpečné používanie digitálnych technológií, zameriavajú sa na oblasť programovania či mediálnu výchovu. Ambíciou programu je tiež naučiť deti a tínedžerov identifikovať rôzne riziká používania nových technológií.
V tomto ročníku odborná hodnotiaca komisia posudzovala celkovo 105 prijatých projektov. Ako tradične, najaktívnejšími žiadateľmi sú základné školy, ktorých prihlásené projekty tvorili 59% všetkých žiadostí. Komisia nakoniec vybrala 47 najzaujímavejších projektov, medzi ktoré rozdelila celkom až 50 000 eur.
O podporu grantového programu e-Školy pre budúcnosť najväčší záujem prejavili žiadatelia zo Žilinského kraja s počtom projektov 21. Za nimi Banskobystrický a Košický kraj s počtom projektov 17. Z tohtoročných projektov bolo 12 podporených aj v rámci minulého ročníka. Organizácie majú teda snahu nadväzovať na predošlé aktivity, prinášať do vzdelávacieho procesu ďalšie nové témy, podporovať nápady, ktoré sa týkajú aktuálnych trendov a problematiky.
Dôraz pri hodnotení projektov sa kladie predovšetkým na aktívne zapájanie žiakov do projektových aktivít a ich angažovanie sa v získavaní nových vedomostí a zručností. Za jeden z najzaujímavejších komisia označila projekt 1234 NIE JE BEZPEČNÉ HESLO z Gymnázia Mateja Hrebendu v Hnúšti. Tento projekt poukazuje na dôsledky, ktoré si neuvedomujeme, ak na sociálnu sieť denne pridávame súkromné fotografie. Komisia tiež vyzdvihla projekt Špeciálnej základnej školy Odborárska 2 v Košiciach. Žiaci 8. a 9. ročníka budú v rámci projektu ,,Médiá majú slúžiť, nie ohrozovať“ absolvovať workshopy zamerané na rozvoj kritického myslenia vo vzťahu k médiám. Získané informácie ďalej posunú aj mladším žiakom.
Podrobné informácie o programe nájdene na www.nadaciaorange.sk
Spracovala: Veronika Vrúbelová
Zdroj: Teraz.sk, Foto: touchit.sk