Už druhý rok po sebe pandémia koronavírusu a opatrenia s ňou súvisiace sťažili deťom z piatich prievidzských základných a dvoch základných škôl s materskou školou realizáciu aktivít spojených s tradičným environmentálnym projektom EKOROK s Nestlé. Napriek tomu projekt priniesol inšpiratívne výstupy. Tento v poradí už 18. ročník, do ktorého sa zapojilo cca 3000 žiakov, bol venovaný téme zdravého životného štýlu pod názvom „Žime zdravo“.
Projekt vyvrcholil 23.júna 2021 sadením stromčekov v ZŠ s MŠ Ulica P. Dobšinského 746/5, za účasti primátorky Prievidze Kataríny Macháčkovej, riaditeľa závodu Nestlé v Prievidzi Dušana Ďurdíka a manažérky pre korporátne záležitosti Nestlé Slovensko Ľubice Novotnej.
Beáta Jelačičová, odborná zamestnankyňa školského úradu mesta Prievidza, k tomu uviedla: ,,Priebeh projektu výrazne ovplyvnila pandémia Covid 19 a dištančné vzdelávanie. Napriek tomu, že sa žiaci a učitelia stretávali online, prišli s rôznymi nápadmi, ako sa do projektu zapojiť. Pridali sa aj rodičia žiakov, ktorí sa spolu s nimi zapojili do celosvetovej kampane Hodina Zeme, počas ktorej na jednu hodinu zhasli v domácnostiach svetlo. Rodiny trávili viac času spoločnými výletmi do prírody, spolu cvičili, učili sa variť zdravé jedlá, separovali odpad, sadili bylinky či polievali záhradku dažďovou vodou. Fotografie, videá a správy z aktivít môžete vidieť na webových sídlach škôl a všetky aktivity škôl sú sústredené na webovom sídle Centra voľného času v Prievidzi.“
Žiaci zrealizovali rôzne aktivity súvisiace s environmentálnou výchovou
Po uvoľnení opatrení súvisiacich s pandémiu a opätovnom nástupe do škôl žiaci vyčistili vonkajšie areály, športoviská, blízke okolie svojich škôl či lesopark, sadili kríčky, mladé stromy a presádzali a zakladali bylinkové záhony. Mladší žiaci sa venovali tvorbe výrobkov z odpadových a prírodných materiálov a zúčastnili sa výtvarných súťaží zameraných na propagáciu ochrany prírody. V septembri sa uskutočnil zber papiera; vyzbieralo sa 5 647 kg, tým sa zachránilo 95 stromov.
Aj keď prísne protiepidemiologické opatrenia zabránili tradičnému ukončeniu projektu EKOROK s Nestlé Slovensko, s.r.o, ktoré sa každoročne koná na Námestí slobody v Prievidzi, organizátori po uvoľnení protiepidemiologických opatrení pripravili výsadbu stromčekov. V areáloch škôl pribudli nové stromčeky, ovocné a okrasné kríky, o ktoré sa budú žiaci v budúcich rokoch starať. Dve základné školy a jedna materská škola ešte pripravujú revitalizáciu a obnovu vonkajších priestorov svojho areálu. Organizátori vybrali dve základné školy: ZŠ Ulica energetikov 242/39, ZŠ Ulica P. J. Šafárika 3 a jednu materskú školu: MŠ Ulica J. Matúšku 759/1, ktoré dostali finančnú podporu na ich realizáciu.
Pandémia skomplikovala už druhý rok po sebe realizáciu projektu EKOROKU
Projekt EKOROK realizuje mesto Prievidza v spolupráci s CVČ a finančnou podporou spoločnosti Nestlé Slovensko v celkovej výške 8 000 eur.
Manažérka pre korporátne záležitosti Nestlé Slovensko Ľubica Novotná k EKOROKU povedala: ,,Pandémia skomplikovala už druhý rok po sebe realizáciu projektu EKOROKU. O to viac oceňujeme úsilie detí a pedagógov, že sa nevzdali a naopak zrealizovali s veľkým nasadením početné aktivity. Navyše treba oceniť aj časový presah projektu -veď zasadené stromy a kríky tu budú poskytovať tieň a kyslík a skrášľovať areály ešte dlhé roky a poslúžia aj ďalším generáciám detí. Pre Nestlé spoločenská zodpovednosť znamená nielen zodpovedne podnikať, ale rovnako byť zodpovední voči komunite kde pôsobíme, spoločnosti ako takej či planéte. Chceme inšpirovať k zodpovednosti aj ostatných, tak aby firmy podnikali udržateľným spôsobom a prinášali trvalé hodnoty spoločnosti. Prostredníctvom tohto projektu učíme deti k zodpovednému prístupu k planéte, za 18 rokov sme pomohli vychovať tisícky detí k ochrane životného prostredia. Podobná spolupráca môže byť príkladom a inšpiráciou aj pre iných.
Aktivity učia naše deti k väčšej úcte k prírode
Primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková k EKOROKU uviedla: „Prírodu sme dlhé storočia považovali za samozrejmosť. Dnes si uvedomujeme že ju musíme aktívne chrániť. Aj preto si vážim aktivity v rámci projektu EKOROK, lebo tie učia naše deti k väčšej úcte k prírode. Práve v tomto roku vstúpil projekt do pomyselného veku dospelosti, už 18 rokov sa obdobie školského roka nesie v jeho znamení. A ako dospelý zrelý človek, tak aj EKOROK si dokázal poradiť s nepriaznivými okolnosťami, ktoré život prináša. Epidemiologická situácia síce nedovolila deťom prísť do škôl na celé obdobie školského roka, ale nezabránila im pokračovať v malých projektových krôčikoch smerujúcich k veľkému cieľu – žiť v zdravom, čistom a krásnom svete. V mene vedenia mesta i vo svojom vlastnom vyjadrujem všetkým deťom, pedagógom i ďalším zaangažovaným ochrancom nášho malého kúska sveta nesmiernu úctu a vďaku za odhodlanie, tvorivosť pri projektových aktivitách a pretrvávajúcu snahu robiť pre nás všetkých svet lepším miestom pre život.“