Európska komisia prijala európsky akt o slobode médií, nový súbor pravidiel na ochranu plurality a nezávislosti médií v EÚ. Navrhované nariadenie okrem iného obsahuje záruky proti politickému zasahovaniu do redakčných rozhodnutí a proti sledovaniu. Kladie dôraz na nezávislosť a stabilné financovanie verejnoprávnych médií, ako aj na transparentnosť vlastníctva médií a prideľovania štátnej reklamy.
Takisto sa v ňom stanovujú opatrenia zamerané na ochranu nezávislosti redaktorov a zverejňovanie konfliktov záujmov. Akt sa bude zaoberať otázkou koncentrácie médií a vytvorí novú nezávislú Európsku radu pre mediálne služby pozostávajúcu z vnútroštátnych orgánov pre médiá. Komisia prijala aj doplňujúce odporúčanie na podporu vnútorných záruk redakčnej nezávislosti.
Žiadne politické zasahovanie, žiadne tajné sledovanie, stabilné financovanie
Európsky akt o slobode médií zabezpečí, aby médiá – verejné aj súkromné – mohli ľahšie fungovať na vnútornom trhu EÚ naprieč hranicami, bez neprimeraného tlaku a pri zohľadnení digitálnej transformácie mediálneho priestoru.
- Ochrana redakčnej nezávislosti.
- Zákaz používania špionážneho softvéru proti médiám.
- Nezávislé verejnoprávne médiá.
- Testy plurality médií.
- Transparentná štátna reklama.
- Ochrana online mediálneho obsahu.
- Nové používateľské právo na prispôsobenie mediálnej ponuky.
K návrhu je pripojené odporúčanie stanovujúce niekoľko dobrovoľných najlepších postupov, ktoré sa v tomto odvetví osvedčili a sú zamerané na podporu redakčnej nezávislosti a väčšej transparentnosti vlastníctva.
Európsky strážca slobody médií
Komisia navrhuje zriadiť novú nezávislú Európsku radu pre mediálne služby zloženú z vnútroštátnych mediálnych orgánov. Rada bude podporovať účinné a konzistentné uplatňovanie právneho rámca EÚ pre mediálnu oblasť a bude pomáhať Komisii pri príprave usmernení o regulačných záležitostiach týkajúcich sa médií. Bude môcť vydávať aj stanoviská k vnútroštátnym opatreniam a rozhodnutiam, ktoré majú vplyv na mediálne trhy a koncentráciu na mediálnom trhu.
Rada bude takisto koordinovať vnútroštátne regulačné opatrenia týkajúce sa médií mimo EÚ, ktoré predstavujú riziko pre verejnú bezpečnosť, s cieľom zabezpečiť, aby tieto médiá neobchádzali pravidlá platné v EÚ. Výbor zorganizuje štruktúrovaný dialóg medzi veľmi veľkými online platformami a mediálnym sektorom s cieľom podporiť prístup k rôznym mediálnym ponukám a monitorovať, či platformy dodržiavajú samoregulačné iniciatívy, ako je Kódex postupov EÚ proti šíreniu dezinformácií.
Ďalšie kroky
Teraz je na Európskom parlamente a členských štátoch, aby v rámci riadneho legislatívneho postupu rokovali o návrhu nariadenia Komisie. Keď bude návrh schválený, bude priamo uplatniteľný v celej Európskej únii. Komisia podporí diskusie, najmä v rámci Európskeho fóra spravodajských médií, o dobrovoľných postupoch mediálnych spoločností spojených so sprievodným odporúčaním.
Ďalšie informácie týkajúce sa tejto témy uvádzajú na stránke Európskej komisie.
Zdroj: EK