Technológia je neoddeliteľnou súčasťou aktuálnej spoločnosti. Dnešné generácie sa rodia do spoločnosti, keď už od batoľaťa sa učia s technológiou. Rodiča častokrát používajú tablet ako prostriedok na zabavenie detí, keď si chcú odpočinúť. Generácia našich rodičov sa s technológiami musela naučiť pracovať v dospelosti, a mnohí naši starí rodičia technológiu ani neprijali alebo s ňou nevedia pracovať, z toho dôvodu môžu mať v živote digitalizácie problémy. Ako sa teda staršia generácia vyrovnáva s technologickými zmenami a aké sú výhody a nevýhody pri jej používaní?
Rozdelenie generácií
Na začiatok by sme radi uviedli prehľad generácií, o ktorých dnes môžeme hovoriť.
Ako prvú tu máme povojnovú generáciu (narodená v rokoch 1943-1960).V tých rokoch nastal rozvoj televízneho vysielania. Táto generácia bola ovplyvnená studenou vojnou a odporom voči vojne samotnej.
Druhá je generácia X (1966-1976), ktorá najviac využíva silu reklamy a marketingu. Považuje sa za najvzdelanejšiu generáciu s potrebou rásť.
Ďalšiu tu máme generáciu Y- Millenials (1977-1994). Bola ako prvá ovplyvnená rozvojom sociálnych sietí. Vyrastali v dobe, kedy technológie začínali byť globálne.
Moja generácia, teda generácia Z (1995-2010) nezažila obdobie bez internetu. V mladom veku sa stretla s dotykovými telefónmi, ktoré sa stali v mnohých ohľadoch pre niektorých hračkami. V tejto generácií však panovala prísnejšia ruka voči technológiám a v mladom veku závislosť na technológiách nebola bežná.
Ako posledná je generácia alfa (2010-), ktorá sa stretáva s technológiami od batoľaťa. Technológia v tejto generácií je na úplne inej úrovni a je globálne tak rozšírená, že sa s ňou stretávajú na každom kroku a berú to ako samozrejmosť, ktorá tu však pred pár rokmi nebola. Viac o rozdelení generácií sa viete dočítať tu.
Štatistiky o používaní technológií podľa generácií
Podľa prieskumu Eurostatu, ktorý sa viaže na rok 2019 používa internet v Európskej únii 16-24 ročných (97 %), 25-34 ročných (93 %), 25-44 ročných (88 %), 45-54 ročných (79 %), 55-64 ročných (64 %) a vo veku 65-74 rokov (47 %). Slovensko malo veľmi podobné výsledky, väčšinou len o 1-2 vyššie percento ľudí každého veku.
Podľa toho istého prieskumu Eurostatu, starší ľudia vo veku 65-74 rokov používali internet najčastejšie na posielanie emailov, hľadanie informácií o službách a tovaroch, na čítanie masovej tlače.
Menej používali internet na priame nakupovanie, sociálne siete a internet banking.
Pýtali sme sa aj starších/dospelých ľudí na ich osobné skúsenosti a názory na digitalizáciu.
Pani vo veku 48 rokov nám povedala, že internet používa primárne na Facebook, aby mohla komunikovať so svojimi deťmi a priateľmi. Ostatné sociálne siete nepoužíva.
Pýtali sme sa jej, ako najviac vníma tú bariéru medzi ňou a novodobou technológiou. Prezradila nám, že neverí internet bankingu, online účtom, a podobne. Mala v minulosti zlú skúsenosť, s ktorou sa s nami nepodelila. Keď chcú poslať niekomu peniaze, požiadajú svoje deti o pomoc. Povedala nám aj, že stále vypisuje šekmi, kvôli čomu sa stretla aj s posmechom v nemenovanej poisťovni.
Skúsenosť rodičov autorky (60 a 80) je však rozdielna. Jej mama používa internet hlavne na vykonávanie platieb cez internet banking; čítanie a písanie mailov. Otec používa internet najmä na riešenie pracovných mailov, nahrávanie videí a ich upravovanie a na internet banking. Ani jeden z nich však nepoužíva, ani nemá, sociálne siete. Na komunikáciu používajú SMSky a email.
Títo traja ľudia majú spoločné však to, že ak si dajú napríklad telefón na tichý režim, hneď volajú svoje deti, ktoré sú z generácie Z a Y, že niečo je s ich telefónom, nech im to idú opraviť. Mama autorky napríklad omylom veľmi často zapína dáta, a potom sa to odzrkadlí na účtoch za telefón, aj keď jej to je niekoľkokrát ukázané a vysvetlené. Pri volaní niekedy omylom stlmia seba, druhá strana ich nepočuje a nevedia, čo majú robiť.
Poznáme však aj ľudí v ich veku, ktorí sa radi učia s technológiami a pomoc nepotrebujú, avšak veľa starších ľudí má v sebe bariéru pred učením sa s technológiami.
Porovnanie generácií pri používaní technológií
Podľa štúdie Ericsson ConsumerLab, ktorá sa uskutočnila v roku 2014, staršia generácia (65-75 ročný) používa technológie na zlepšenie kvality života, udržania kontaktu a prekonaniu generačných rozdielov. Sú skôr pasívnym konzumentom, obsah na sociálnych sieťach skôr sledujú ako zdieľajú. Čo sa týka bezpečnosti, táto generácia vykazovala nižšiu úroveň digitálnej gramotnosti a mali vyššiu dôveryhodnosť, čo ju určovalo ako terč voči online hrozbám a podvodom. Naopak, mladšia generácia nepoužíva technológiu na zlepšenie kvality života, ale ako jeho súčasť, taktiež na zábavu, vzdelanie a prácu. Mladšia generácia je vo väčšine prípadov aktívnym tvorcom obsahu na sociálnych sieťach, kde vyjadrujú svoju identitu, názory a záujmy. Je viac digitálne vzdelaná čo ju ľahko a rýchlo adaptuje k aktuálnym trendom a využitia ich výhod. Spomenuté to je už vo vyššie spomínanej štúdii od Ericsson ConsumerLab.
Staršia generácia a ich problémy pri technológiách
Ako už bolo vyššie spomenuté, ľudia zo starších generácií majú nižšiu digitálnu gramotnosť, ktorá spôsobuje problémy ako napríklad neznalosť pojmov, funkcií a ovládania zariadenia; neistota pri používaní online priestoru; závislosť od pomoci mladšej generácie; obavy z hrozieb a podvodov.
Toto vedie k častým zneužívaniam od podvodníkov, ktorí využívajú ich neznalosť a naivitu. Môžu sa snažiť získať ich osobné a finančné údaje. Podvodníci používajú rôzne spôsoby na kontaktovanie staršej generácie, napríklad telefonicky, mailom, cez sociálne siete a mnoho ďalších.
Medzi najčastejšie typy podvodov patrí podvod s falošnou technickou podporou, vydávanie sa za pracovníka spoločnosti Microsoft, Google, atď… A tvrdia, že majú problémy s počítačom, ktorý môžu vyriešiť za určitý poplatok.
Nižšie uvádzam linky z častých podvodov u nás na Slovensku:
https://www.senior.sk/pribudaju-podvody-pri-online-nakupoch/
https://www.kosiceonline.sk/telefonicke-podvody-na-seniorov-neutichaju-policajti-apeluju-na-komunikaciu
https://vosveteit.zoznam.sk/experti-na-bezpecnost-odhaluju-najcastejsie-online-podvody-ktorym-celia-seniori-na-toto-si-dajte-pozor/
Je ťažšie učiť sa niečo, čo od mladého veku nepoznáme, rovnako ako aj jazyky. Často je problémom, že starší ľudia majú bariéru a keď im je pomoc poskytnutá, nezapamätajú si jej riešenie a využívajú pomoc mladšej generácie stále častejšie. Nie všetci mladí ľudia sú aj ochotní vysvetľovať staršej generácii fungovanie moderného sveta, preto často vyriešia ľahký problém bez vysvetlenia.
Na záver by sme radi dali do popredia niekoľko workshopov/ kurzov, ktoré môžu pomôcť ľudom zlepšiť digitálnu gramotnosť, ktorá je v dnešnej dobe digitalizácie vítaná.
https://moje.digitalnekurzy.sk/
https://www.digitalniseniori.gov.sk/?csrt=2824604213359178163
https://kogneo.org/product/digitalne-zrucnosti-pre-dospelych-ako-na-internete-vyhladavat-informacie/
Viac o tejto téme:
https://uzitocna.pravda.sk/seniori/clanok/517527-su-starsi-ludia-skutocne-zavisli-od-pomoci-mladsej-generacie/
https://www.aktuality.sk/clanok/wIJ1FIA/mileniali-vs-gen-z-mladsie-generacie-su-odhodlanejsie-a-neboja-sa-novych-pracovnych-prilezitosti/
https://www.researchgate.net/publication/348995334_Generacie_vo_svetle_etickych_hodnot_a_rodiny
https://slovak.statistics.sk/wps/portal/ext/themes/multi/science/about/!ut/p/z0/04_Sj9CPykssy0xPLMnMz0vMAfIjo8ziw3wCLJycDB0N3M1DDA08_fyCQ8MsAo1DQwz0g1Pz9AuyHRUBLuBxaA!!/
https://zive.aktuality.sk/clanok/98125/starsia-generacia-mladne-aj-vdaka-technologiam/
https://eures.europa.eu/millennials-and-gen-z-workplace-similarities-and-differences-2023-03-02_sk
Autorka: Hana Kuchárová
Zdroj:
strongplay.ca – titulný obrázok