Všetci ich poznáme a každodenne používame. Emotikony, alebo po novom Emoji, sa stali veľmi populárnou pomôckou v internetovom svete. Viete ale, kam až siahajú počiatky tohto fenoménu? Naozaj sú hieroglyfy predchodcom smajlíkov? Z čoho je odvodený názov emoji, a aký je vlastne rozdiel medzi emoji a emotikonom? Poďme si to spolu vyjasniť.
Čo je Emotikon/Emoji?
Pojem „emotikon“ je vzniklo zo spojenia anglických slov „emotion“ (emócia) a „icon“ (ikona). Emotikon je typ symbolu alebo obrázku, ktorý sa používa na vyjadrenie emócií v písomnej komunikácii. Používa sa často v textových správach, e-mailoch, sociálnych médiách a iných digitálnych platformách na doplnenie alebo náhradu verbálnej komunikácie.
Účelom je zväčša vyjadriť náladu, emócie alebo postoje, ktoré by inak mohli byť obtiažne vyjadrené iba slovne. Emotikony môžu zahŕňať jednoduché tváre (napríklad 🙂 pre úsmev alebo 🙁 pre smútok), gestá rúk (napríklad \o/ pre radosť) a iné symboly, ktoré predstavujú rôzne emócie alebo koncepty. S nástupom smartfónov a sociálnych médií sa rozšírilo používanie emotikonov a mnoho z nich sa transformovalo na moderné emoji.
Pojem „emoji“ je zloženina japonských slov „e“ (obraz) a „moji“ (znak). Na rozdiel od emotikonov nepoužíva textové znaky, ale je zobrazené pomocou grafických symbolov s definovaným významom a umožňujú väčšiu expresivitu.
Jednoducho povedané – emotikon vytvoríte na svojej klávesnici, emoji musíte nakresliť.
Sú emotikony založené na hieroglyfoch?
Veľa ľudí si myslí, že maľby na stenách a hieroglyfy sú naozajstnými predchodcami smajlíkov, ale nie je to tak. Emotikony nie sú priamo založené na hieroglyfoch. Vyvinuli sa z rôznych foriem písomnej komunikácie ako sú textové znaky. Na rozdiel od hieroglyfov, ktoré boli komplexnými symbolmi používanými v starovekých civilizáciách, emotikony sú skôr jednoduché výrazy tvárí alebo symboly. Oba systémy používajú vizuálne znaky na komunikáciu, hoci v rôznych kontextoch a s rôznou úrovňou komplexnosti. Hieroglyfy boli pôvodne používané na záznam dôležitých historických, ale i bežných, či náboženských informácií v starovekých civilizáciach, zatiaľ čo emotikony sú skôr zjednodušenými symbolmi, ktoré slúžia na rýchle vyjadrenie emócií v písomnej komunikácii.
Ako vyzerala história emotikonov a emoji?
Takisto ako hieroglyfy, tak v priebehu dejín bolo mnoho symbolov, ktoré pripomínali emotikony. Medzi najstaršie patrí japonské Henohenomoheji. To je tvár muža, ktorú kreslili školáci v Japonsku počas Edo éry (r.1603-1868). Tvár sa skladala z japonských hiragana znakov, ktoré obsahuje názov Henohenomoheji (へのへのもへじ). Nebol to teda úplný predchodca emotikonov, ale skôr koláž zo znakov japonskej abecedy.
Prvé emotikony sa objavili v 70. rokoch minulého storočia. Emotikony vo forme samostatných znakov boli v roku 1972 používané vo výukovom počítačovom systéme Plato IV. O 10 rokov neskôr použil vedecký programátor Scott Fahlman (z Univerzity Carnegie Mellon v Pittsburghu v Pennsylvánii) prvé zaznamenané emotikony, konkrétne 🙂 a 🙁 v diskusnej skupine na internete pre signalizáciu žartov a vážnosti. Jedná sa o prvé použitie ASCII emotikonov. ASCII je kódovací systém znakov latinskej abecedy, číslic, matematických symbolov, interpunkčných znamienok, netlačiteľných znakov a iných špeciálnych znakov. Napríklad ASCII emotikon môže byť aj takýto medvedík ʕ·͡ᴥ·ʔ vytvorený za pomoci znakov na klávesnici.
Emotikony sa začali vo veľkom používať až v 90. rokoch. V Japonsku si ich ľudia zamilovali a posielanie smajlíkov, symbolov a obrázkov sa stalo trendom, ktorý postupne dobyl svet. S nástupom smartfónov boli emotikony a emoji všade. Začal sa používať aj text art, čo sú obrázky vytvorené pomocou znakov a symbolov na klávesnici (Je to veľmi podobné ASCII emotikonom, ale na väčšom formáte).
Apple v roku 2008 začal integrovať emoji do svojich operačných systémov iOS a macOS exkluzívne pre Japonsko, neskôr aj pre zvyšok sveta. V roku 2010 bola založená organizácia Unicode Consortium, ktorá bola zodpovedná za štandardizáciu znakového kódovania. To umožnilo súčinnosť emoji medzi rôznymi platformami a zariadeniami. Táto organizácia im aj vymýšľa názvy. Momentálne vytvorila až neuveriteľných 3782 emoji.
Súčasná popularita
S nástupom sociálnych médií a mobilných aplikácií sa používanie emoji stalo štandardom v digitálnej komunikácii. Emoji sa stali viac, než len spôsobom vyjadrovania emócií, ale používajú sa aj na vyjadrovanie rôznych konceptov, objektov a činností. Emoji sa teraz používa nielen v smartfónoch a počítačoch, ale aj vo webových prehliadačoch, sociálnych médiách, aplikáciách, a aj reklamách.
Dnes sa už aj rozširuje rozmanitosť emoji, aby zahrnuli rôzne kultúry, etnické skupiny, sexuálne orientácie a ďalšie aspekty inkluzivity, čo umožňuje používateľom lepšie sa vyjadriť pomocou týchto symbolov. Vznikajú rôzne hry, plyšové hračky a odevy, ktorých vizuál je založený na týchto symboloch. Pred siedmimi rokmi vznikol aj celovečerný animovaný film „Emoji vo filme”. Emotikony a emoji sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov na sociálnych sieťach a môžeme sa iba domnievať, kam až ďalej budú napredovať.
Autor: Michal Magáth
Zdroje:
blogs.ucl.ac.uk; spseke.sk; en.wikipedia.org; britannica.com; platopeople.com; unicode.org; csfd.sk