Európska komisia dnes začala formálne konanie s cieľom posúdiť, či spoločnosť Meta, poskytovateľ Facebooku a Instagramu, mohla porušiť akt o digitálnych službách.
Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová v tejto súvislosti uviedla: „Táto Komisia vytvorila prostriedky na ochranu európskych občanov pred cielenými dezinformáciami a manipuláciou zo strany tretích krajín. Ak máme podozrenie z porušenia pravidiel, konáme. Platí to vždy, ale najmä v čase demokratických volieb. Veľké digitálne platformy si musia plniť svoje povinnosti, aby na tento účel vyčlenili dostatočné zdroje, a dnešné rozhodnutie ukazuje, že dodržiavanie predpisov sme vážne. Ochrana našich demokracií je spoločným bojom s našimi členskými štátmi. Dnes sa v Prahe chcem poďakovať predsedovi vlády Fialovi za jeho aktívnu úlohu pri nastoľovaní tejto otázky na európskej úrovni, ako aj za to, že Belgicko spustilo núdzový mechanizmus na výmenu informácií medzi členskými štátmi.“
Podozrenia z porušenia právnych predpisov sa týkajú politík a postupov spoločnosti Meta týkajúcich sa klamlivej reklamy a politického obsahu v rámci jej služieb. Týkajú sa aj nedostupnosti účinného nástroja občianskej diskusie a monitorovania volieb tretej strany v reálnom čase pred voľbami do Európskeho parlamentu vzhľadom na to, že Meta znevýhodňuje svoj nástroj na verejné poznatky v reálnom čase CrowdTangle bez primeranej náhrady.
Komisia má ďalej podozrenie, že mechanizmus označovania nezákonného obsahu v službách („oznámenie a opatrenie“), ako aj prostriedky nápravy pre používateľov a interné mechanizmy podávania sťažností nie sú v súlade s požiadavkami aktu o digitálnych službách a že existujú nedostatky v poskytovaní prístupu k verejne dostupným údajom výskumným pracovníkom zo strany spoločnosti Meta. Začatie konania je založené na predbežnej analýze správy o posúdení rizika, ktorú spoločnosť Meta zaslala v septembri 2023, odpovedí spoločnosti Meta na formálne žiadosti Komisie o informácie (o nezákonnom obsahu a dezinformáciách, prístupe k údajom, predplatení politiky „no-ads“ a generatívnej umelej inteligencii), verejne dostupných správach a vlastnej analýze Komisie.
Súčasné rokovania sa zamerajú na tieto oblasti:
- Klamlivá reklama a dezinformácie. Komisia má podozrenie, že spoločnosť Meta nedodržiava povinnosti vyplývajúce z aktu o digitálnych službách týkajúce sa riešenia šírenia klamlivej reklamy, dezinformačných kampaní a koordinovaného neautentického správania v EÚ. Šírenie takéhoto obsahu môže predstavovať riziko pre občiansku diskusiu, volebné procesy a základné práva, ako aj ochranu spotrebiteľa.
- Viditeľnosť politického obsahu. Komisia má podozrenie, že politika spoločnosti Meta spojená s „prístupom politického obsahu“, ktorý znižuje politický obsah v odporúčacích systémoch Instagramu a Facebooku vrátane ich kanálov, nie je v súlade s povinnosťami vyplývajúcimi z aktu o digitálnych službách. Vyšetrovanie sa zameria na zlučiteľnosť tejto politiky s povinnosťami týkajúcimi sa transparentnosti a nápravy pre používateľov, ako aj s požiadavkami na posúdenie a zmiernenie rizík pre občiansku diskusiu a volebné procesy.
- Nedostupnosť účinného nástroja občianskej diskusie a monitorovania volieb tretích strán v reálnom čase pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu a inými voľbami v rôznych členských štátoch. Meta je v procese deprekácie „CrowdTangle“, nástroja verejného prehľadu, ktorý výskumným pracovníkom, novinárom a občianskej spoločnosti umožňuje monitorovanie volieb v reálnom čase, a to aj prostredníctvom živých vizuálnych tabúľ bez primeranej náhrady. Ako sa však uvádza v nedávnych usmerneniach Komisie pre poskytovateľov veľmi veľkých online platforiem o systémových rizikách pre volebné procesy, prístup k takýmto nástrojom by sa mal v čase volieb namiesto toho rozšíriť. Komisia má preto podozrenie, že vzhľadom na znehodnocovanie a plánované ukončenie činnosti spoločnosti CrowdTangle spoločnosťou Meta dôkladne neposúdila a primerane zmiernila riziká súvisiace s účinkami Facebooku a Instagramu na občiansku diskusiu a volebné procesy a iné systémové riziká. Vzhľadom na dosah platforiem spoločnosti Meta v EÚ (ktoré predstavujú viac ako 250 miliónov aktívnych používateľov mesačne) a v nadväznosti na voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia 6. 9. júna 2024, a sériu ďalších volieb, ktoré sa majú konať v rôznych členských štátoch, by takéto znehodnocovanie mohlo viesť k poškodeniu občianskej diskusie a volebných procesov v súvislosti so schopnosťami sledovania dezinformácií, identifikáciou zasahovania a potláčania voličov a celkovou transparentnosťou v reálnom čase poskytnutou overovateľom faktov, novinárom a iným príslušným volebným zainteresovaným stranám. Komisia si vyhradzuje svoje posúdenie povahy a bezprostrednosti škody a očakáva, že spoločnosť Meta bude s Komisiou spolupracovať tým, že bezodkladne predloží potrebné informácie na vykonanie takéhoto posúdenia. Komisia takisto očakáva, že spoločnosť Meta urýchlene prijme všetky potrebné opatrenia na zabezpečenie účinnej verejnej kontroly svojej služby v reálnom čase tým, že výskumným pracovníkom, novinárom a volebným úradníkom poskytne primeraný prístup k nástrojom na monitorovanie obsahu, ktorý je súčasťou jej služieb, v reálnom čase. Spoločnosť Meta je takisto požiadaná o informácie, aby do piatich pracovných dní oznámila, aké nápravné opatrenia boli na tento účel prijaté. Komisia si vyhradila právo prijať opatrenia v prípade, že sa tieto opatrenia považujú za nedostatočné.
- Mechanizmus nahlasovania nezákonného obsahu. Komisia má podozrenie, že mechanizmus oznamovania a prijímania opatrení spoločnosti Meta, ktorý umožňuje používateľom oznamovať prítomnosť nezákonného obsahu v jej službách, nie je v súlade s povinnosťami vyplývajúcimi z aktu o digitálnych službách. To zahŕňa podozrenie, že požiadavky, na základe ktorých musí byť tento mechanizmus ľahko prístupný a ľahko použiteľný, nie sú splnené. Komisia má zároveň podozrenie, že spoločnosť Meta nezaviedla účinný vnútorný systém vybavovania sťažností na podávanie sťažností proti prijatým rozhodnutiam o moderovaní obsahu.
Ak sa preukáže, tieto porušenia by predstavovali porušenie článku 14 ods. 1, článku 16 ods. 1, článku 16 ods. 5, článku 16 ods. 6, článku 17 ods. 1, článku 20 ods. 1, článku 20 ods. 3, článku 24 ods. 5, článku 25 ods. 1, článku 34 ods. 1, článku 34 ods. 2, článku 35 ods. 1 a 12 aktu o digitálnych službách. Komisia teraz prednostne vykoná hĺbkové preskúmanie. Začatie formálneho konania nemá vplyv na jeho výsledok.
Súčasným začatím konania nie je dotknuté žiadne iné konanie, ktoré môže Komisia rozhodnúť o začatí akéhokoľvek iného konania, ktoré môže predstavovať porušenie podľa aktu o digitálnych službách.
Ďalšie kroky
Po formálnom začatí konania bude Komisia pokračovať v zhromažďovaní dôkazov, napríklad zaslaním dodatočných žiadostí o informácie, uskutočňovaním rozhovorov alebo inšpekcií.
Začatie formálneho konania splnomocňuje Komisiu, aby podnikla ďalšie kroky v oblasti presadzovania, ako sú predbežné opatrenia a rozhodnutia o nedodržiavaní predpisov. Komisia je tiež splnomocnená prijať záväzky spoločnosti Meta s cieľom napraviť problémy vznesené v konaní. V akte o digitálnych službách sa nestanovuje žiadna zákonná lehota na ukončenie formálneho konania. Trvanie hĺbkového prešetrovania závisí od viacerých faktorov vrátane zložitosti prípadu, rozsahu spolupráce dotknutej spoločnosti s Komisiou a uplatňovania práva na obhajobu.
Začatie formálneho konania zbavuje koordinátorov digitálnych služieb alebo akéhokoľvek iného príslušného orgánu členských štátov EÚ ich právomocí vykonávať dohľad nad aktom o digitálnych službách a presadzovať ho v súvislosti s podozrením z porušenia článku 14 ods. 1, článku 16 ods. 1, článku 16 ods. 5, článku 16 ods. 6, článku 17 ods. 1, článku 20 ods. 1, článku 20 ods. 3, článku 24 ods. 5, článku 25 ods. 1 a článku 40 ods. 12.
Súvislosti
Facebook a Instagram boli 25. apríla 2023 označené za veľmi veľké online platformy podľa aktu EÚ o digitálnych službách, keďže obe majú v EÚ viac ako 45 miliónov aktívnych používateľov mesačne. Facebook a Instagram museli ako veľmi veľké online platformy štyri mesiace od ich označenia, t. j. koncom augusta 2023, začať plniť súbor povinností stanovených v akte o digitálnych službách.
Od 17. februára sa akt o digitálnych službách vzťahuje na všetkých online sprostredkovateľov v EÚ.
Viac informácií
Znenie aktu o digitálnych službách z Úradného vestníka EÚ
Veľmi veľké online platformy a vyhľadávače podľa aktu o digitálnych službách
Všeobecné nadobudnutie účinnosti aktu o digitálnych službách
Rámec presadzovania podľa aktu o digitálnych službách
Akt o digitálnych službách – otázky a odpovede
Zdroje: