„Pokoj v digitálnom svete“ je hlavná téma svetového kongresu SIGNIS 2022, ku ktorej zaslal pápež František posolstvo s podnetmi na uvažovanie pre odborníkov v oblasti komunikácie. Poukazuje na prínos digitálnych médií i na nebezpečenstvo ich „toxicity“ a povzbudzuje katolíckych komunikátorov angažovať sa pre dobro spoločnosti prostredníctvom „mediálnej výchovy, zosieťovania katolíckych médií a boja proti lžiam a dezinformáciám“.
Katolícke mediálne združenie SIGNIS sa zíde v Južnej Kórei na pôde Univerzity Sogang v Soule od 15. do 18. augusta 2022. Práve v Južnej Kórei sa v počiatkoch evanjelizácie tejto oblasti ukázala sila tlačeného slova a zásadná úloha laikov pri šírení evanjelia, pripomína v úvode posolstva pápež František a vyslovuje žičenie:
„Nech vás príbeh svätého Andreja Kima a jeho spoločníkov spred dvesto rokov utvrdí vo vašom vlastnom úsilí šíriť evanjelium Ježiša Krista jazykom súčasných komunikačných médií.“
Za médiá bez toxicity
Ďalej Svätý Otec venuje pozornosť samotnej téme kongresu, najprv konštatovaním pozitívnych i negatívnych aspektov digitálnych médií:
„Je vhodné, že v týchto dňoch, ktoré sú poznačené novými výbuchmi násilia a agresie v našom svete, ste si za tému vášho svetového kongresu vybrali „Pokoj v digitálnom svete“. Digitálna mediálna revolúcia posledných desaťročí sa ukázala ako mocný prostriedok na podporu spoločenstva a dialógu v našej ľudskej rodine.
Počas mesiacov výluky spôsobenej pandémiou
sme skutočne jasne videli, ako nás digitálne médiá dokážu spájať, a to nielen šírením dôležitých informácií, ale aj prekonávaním osamelosti izolácie a v mnohých prípadoch aj zjednocovaním celých rodín a cirkevných spoločenstiev v modlitbe a bohoslužbe.
Zároveň však používanie digitálnych médií, najmä sociálnych médií, nastolilo množstvo vážnych etických otázok, ktoré si vyžadujú múdry a rozvážny úsudok zo strany komunikátorov a všetkých, ktorým záleží na autenticite a kvalite ľudských vzťahov. Niekedy a na niektorých miestach sa mediálne stránky stali miestom toxicity, nenávistných prejavov a falošných správ.“
Mediálna výchova, digitálna inklúzia
Ako úlohy pre katolícke médiá a ich pracovníkov naznačil Svätý Otec tzv. „mediálnu výchovu“ zameranú na schopnosť rozlišovať a zdôraznil najmä „digitálnu inklúziu“ na zmiernenie vylúčenia komunikačne znevýhodnených skupín obyvateľstva:
„Pri riešení tejto výzvy môže SIGNIS zohrávať dôležitú úlohu prostredníctvom mediálnej výchovy, zosieťovania katolíckych médií a boja proti lžiam a dezinformáciám. Povzbudzujem vás, aby ste v tomto úsilí vytrvali a venovali osobitnú pozornosť potrebe pomáhať ľuďom, najmä mladým, vypestovať si zdravý kritický zmysel, učiť sa rozlišovať pravdu od lži, správne od nesprávneho, dobro od zla, a oceňovať dôležitosť nasadenia sa v práci pre spravodlivosť, sociálny zmier a úctu k nášmu spoločnému domovu.
Chcel by som vás tiež povzbudiť, aby ste brali do úvahy mnohé komunity v našom svete, ktoré zostávajú vylúčené z digitálneho priestoru, a mali ste digitálnu inklúziu ako prioritu vášho organizačného plánovania. Takto významne prispejete k šíreniu kultúry pokoja založenej na pravde evanjelia.“
Zdroj: TKKBS