9. februára sa pod vedením pracovníkov Školiaceho mediálneho centra pri Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave uskutočnil workshop pre žiakov MŠ a ZŠ Oščadnica. Zameraný bol na tvorbu podcastu Život s knihou, ktorí si žiaci pripravujú pod vedením pani učiteľky Martiny Vojtušovej. Nahrali ho v podcastovom štúdiu Rádia Aetter.
Štvrtkové ráno bolo na Skladovej rušno. Na pôdu Fakulty masmediálnej komunikácie zavítalo 13 žiakov z Oščadnice, ktorí si v škole pripravujú školský knižný podcast. Cieľom workshopu bolo okrem toho, aby sa žiaci naučili viac o rozhlase, publicistike, spravodajstve a práci redaktora aj to, aby si nahrali prvý pilotný diel podcastu. Celým workshopom sprevádzali dr. Ľubica Bôtošová, dr. Miroslav Kapec, Mgr. Lucia Furtáková a študenti FMK UCM v Trnave Antónia Zsigmondová spolu s Kristiánom Noskovičom.
„S našimi žiakmi sme dnes strávili výnimočný deň na výnimočnom mieste. Pomocnú ruku pri nahrávaní školského podcastu nám podali FMK UCM v Trnave a Rádio Aetter. Deti spoznali, ako funguje živé vysielanie, na vlastnej koži si vyskúšali prípravu rozhlasovej ankety, prezreli si nahrávacie štúdiá a ďalšie zaujímavé priestory Fakulty masmediálnej komunikácie a, samozrejme, nahrali prvý diel podcastu Život s knihou. Hlavnou myšlienkou projektu je, aby sa žiaci stali knižnými influencermi a navzájom si odporúčali knižky, ktoré sa im zapáčia. Veríme, že takto si skôr či neskôr každé dieťa nájde knihu, ktorá mu otvorí bránu do sveta čítania. Po celý čas sa nám venovali profesionáli, ktorí svojou prácou žijú a navyše je s nimi veľká zábava. Deti boli nadšené, preto pevne veríme, že to nebola naša posledná spolupráca. Špeciálna vďaka patrí dr. Ľubici Bôtošovej, dr. Miroslavovi Kapcovi, Mgr. Lucii Furtákovej a moderátorom Tonke a Kikovi,“ hovorí Martina Vojtušová, učiteľka na MŠ a ZŠ Oščadnica a autorka myšlienky tvorby školského podcastu.
Spolupráci predchádzal celodenný workshop v škole v Oščadnici pod vedením dr. Ľubice Bôtošovej z katedry mediálnej výchovy FMK UCM v Trnave. „Keď nám pani Vojtušová predstavila myšlienku tvorby podcastu, v ktorom budú moderátormi aj hosťami žiaci, nadchlo nás to. V novembri deti absolvovali prvý seminár o tvorbe podcastu. Naučili sa ako pripraviť text do relácie, ako ho interpretovať a čomu sa pri nahrávaní vyhnúť. Bolo vidieť ich nadšenie, a preto sme sa rozhodli pozvať ich k nám na workshop, kde by si v podcastovom štúdiu Rádia Aetter nahrali pilotný diel knižného podcastu.“
Prvý diel bol o knihe Rodičovňa od spisovateľa Davida Baddiela. Moderátorkami boli Rebeka a Kika. Na ich zvedavé otázky odpovedala Broňa a Soňa. Pred samotným nahrávaním dievčatá absolvovali jazykovú a artikulačnú rozcvičku, zopakovali si scenár a potom sa začalo nahrávať.
V čase nahrávania absolvovala druhá časť skupiny teoretický seminár o práci redaktora, ktorý viedla Mgr. Lucia Furtáková z katedry mediálnej výchovy. „V rámci prednášky sme sa zamerali na spravodajstvo a publicistiku v rozhlase. Deti priznali, že spravodajstvo až tak veľmi nepozerajú, pričom vtipne poznamenali, že ho „sledujú“, len keď majú rodičia zapnuté správy v televízii alebo keď idú v aute. Omnoho viac ich však zaujala publicistika, najmä moderovanie v rádiu a tvorba podcastov. Veľmi aktívne sa zapájali do témy tvorby podcastu. Zároveň sa im páčili aj ukážky tvorby ankiet, čo si neskôr aj sami vyskúšali.“
Školský podcast vzniká v spolupráci s Komenského inštitútom, Školiacim mediálnym centrom a vďaka podpore MŠ a ZŠ Oščadnica.
Prvý diel podcastu Život s knihou o diele Rodičovňa si môžete vypočuť tu.
Zdroj: ĽB
Ilustračné foto: Martin Palkovič