Našiel som, prekonal som, zjedol som, zvládol som, dokončil som! Pri všetkých týchto zvolaniach sa v našom mozgu vyplaví dopamín. Dopamín zohral v histórii ľudského druhu dôležitú úlohu. Pomáhal nám vyhľadať jedlo ešte pred tým, ako sa minuli zásoby, najesť sa aj vtedy, keď sme neboli hladní, a vyhnúť sa nebezpečenstvám. Tam začína naša závislosť na mobiloch, ako opisuje švédsky psychiater Anders Hansen v jeho knihe „Zachovaj si zdravý rozum“.
Droga, ktorú produkuje náš mozog
Vďaka dopamínu zažívame pocity odmeny a pôžitku. Ovplyvňuje ale aj našu motiváciu, náladu, pozornosť, učenie a ďalšie procesy v našom tele. Vieme, že nadbytok dopamínu, či naopak jeho nedostatok, hrá rolu pri vývoji schizofrénie, Parkinsonovej choroby, obezity či ADHD. Problém tejto rýchlej technologickej doby je vysoký nadbytok dopamínu. Naše mobilné obrazovky nám ponúkajú rýchle „shoty“ (z angl. zábery) tejto drogy na každom kroku. Ľudský mozog túži po nových informáciách, za ktoré nás odmeňuje dopamínom. Chodíme sa pozerať na sociálnu sieť, či sa naše príspevky páčia ďalším ľuďom. Otvárame každé upozornenie, ktoré vyskočí na mobile a zaspávame s obrazovkami pred našimi očami. Kedysi sme reklamu videli iba v televízii, novinách alebo billboarde. Teraz je každá reklama, ktorá sa nám zobrazí, vytvorená priamo pre nás tak, aby sme ich služby či produkty využívali viac a viac. Vo filme Sociálna dilema zaznel z úst Tristiana Harrisa výrok: „Keď si neplatíš za produkt, produktom si ty“.
Zahlcujeme sa a zdokonaľujeme v tom, ako sa vieme viac a viac rozptyľovať, pričom náš mozog funguje horšie a strácame schopnosť sústrediť sa či pamätať si informácie. Tak isto sa zvyšuje počet mladých ľudí trpiacich úzkosťami, ktoré nie vždy vychádzajú z tráum spôsobených nefungujúcou rodinou alebo zlým prostredím. Jednoducho majú nadbytok dopamínu.
Droga ako každá iná
Ďalším problémom dopamínu ako každej drogy je, že je vysoko návykový. Za závislosťou na alkohole, fajčení, gamblingu či iných známych aj neznámych drog, ale aj neovládateľnou potrebou hrať videohry stojí práve on. Závislosť dokáže ničiť rodiny, priateľstvá a životy jednotlivcov. Naša potreba „scrollovať“ na sociálnych sieťach je postavená na rovnakom biologickom, neurologickom a psychologickom základe. Ten, čo po zobudení má potrebu si dať pohárik alkoholu, má veľmi veľký problém. My sami však siahneme ešte z postele po mobil a prvé správy čítame v kúpeľni a nové novinky sa dozvedáme počas raňajok. Ide o tú istú závislosť a nejde iba o nevinný zlozvyk.
Ako s tým bojovať?
Ako pri boji s každou závislosťou nikdy nie je neskoro. Medzi dôležité kroky patria napríklad zaobstaranie si obyčajného budíka. Vypnutie si upozornení a odstránenie nepotrebných aplikácií. Potrebné je obmedziť zábavu, ktorá sa nám dostáva cez telefón, a nenosiť ho stále pri sebe. Dajú sa nastaviť uzamknutia telefónu po určitom čase alebo prejsť kompletne na tlačidlový. Spôsobov, ako zmeniť nastavenia nášho mozgu, aby nepodľahol moderným technológiám, je veľa. Je to už len na našom rozhodnutí začať.
Autor: Jakub Brestovanský
Zdroje:
www.herbalus.sk; standard.sk; www.forbes.sk; www.thesocialdilemma.com; www.europarl.europa.eu; www.modernmindmasters.com – titulná foto;