O nebezpečenstvách spojených s dark webom sa hovorí pomerne často. Mnohí rodičia ale stále nevedia, ako stránky na takomto webe v skutočnosti fungujú.
Hoci sa zdá, že na dark webe dochádza k tomu najhoršiemu, na bežnom webe by sme takisto našli mnoho problematických zákutí. Online predátorom na komunikáciu s deťmi napríklad často stačia len voľne dostupné aplikácie na četovanie. Na druhej strane však veľká časť obsahu týkajúceho sa detí, ktorý sa dostane na sociálne siete, skončí v databázach ponúkaných na dark webe.
- Surface Web
Surface web (teda bežný alebo povrchový web) pozostáva z verejne dostupných webových stránok, ktoré si používatelia dokážu vyhľadať prostredníctvom internetových vyhľadávačov, ako sú Google, DuckDuckGo či Bing. Ide o najdostupnejšiu časť internetu s indexovanými stránkami.
- Deep Web
Deep web, nazývaný aj hlboký web, je dostupný iba určitým skupinám používateľov. Možno na ňom nájsť napríklad elektronické evidencie dochádzky, učivo pre vybrané triedy, ale aj platené časti spravodajských portálov či interné systémy spoločností. Bežní používatelia sa na takéto stránky nedostanú. Na to, aby ste ich mohli vyhľadať alebo k nim získať prístup, potrebujete špeciálny softvér, nástroje či oprávnenia na prístup – nie sú totiž indexované a nezobrazujú sa v prehliadači.
- Dark Web
Vyhľadávače ho neindexujú a beží na tzv. dark nete, vďaka ktorému operátori aj používatelia zostávajú v anonymite. Pre pripojenie sa na dark web si používateľ potrebuje nainštalovať špecializovaný softvér ako TOR alebo I2P (Invisible Internet Project).
Ako sa dieťa dostane na dark web?
Prístup na dark web si vyžaduje znalosti a skúsenosti. Existujú prípady, keď cudzí človek nadviaže kontakt s dieťaťom a po získaní jeho dôvery ho prevedie až do temnej časti internetu. Väčšina detí zvyčajne nepociťuje potrebu pristupovať na dark web, a keď sa k tomu aj nejaké odhodlajú, väčšinou sú už v puberte. Dôvodom je hlavne technické know‑how potrebné pre prístup k darknetu, ale aj pomalé načítavanie.
Ako rodič môžete ochrániť svoje dieťa nasledovne:
- Ak máte silné podozrenie, že vaše dieťa navštevuje dark web, môžete skontrolovať operačné systémy a softvér nainštalovaný na jeho zariadeniach. Hľadajte softvér TOR (The Onion Router), I2P či platformu Freenet, aplikácie na vytváranie virtuálnej súkromnej siete (VPN) alebo prítomnosť operačných systémov, ako sú Whonix, Subgraph, Tails či Qubes.
- Pre dôkladnejšiu ochranu svojich detí si nainštalujte rodičovskú kontrolu a filtrovanie obsahu, vďaka ktorým budete môcť blokovať vybrané webové stránky.
Viac informácií o tejto téme nájdete tu.
Zdroj: Bezpečne na nete