Sociálna platforma Tiktok, je momentálne jedna z najpopulárnejších sociálnych médií na svete, a za posledné roky sa rozrástla až natoľko, že ovplyvňuje vývoj aj iných sociálnych sietí (instagramové reels). V článku sa ale zameriame na temnú stránku Tiktoku, ktorá ohrozuje ľudí. Nebezpečné výzvy a úlohy sú, bohužiaľ, veľkou súčasťou platformy a majú negatívny dopad na užívateľov. Môžu ohroziť bezpečnosť, fyzické aj duševné zdravie jedincov, ktorí sa ich rozhodnú zúčastniť.
Zdroj: pixabay.com
Zábava s dobrým účelom
Medzi známe výzvy patrila Ice Bucket challenge, ktorá mala veľké ohlasy v roku 2014. Bojovala proti ALS (amyotrofická laterálna skleróza). Mnoho športovcov, známych ľudí, politikov, ale aj bežných ľudí sa zapojilo do tejto výzvy vyliať studené vedro vody na svoju hlavu. Cieľom bolo vytvoriť zábavný a netradičný spôsob získavania finančných prostriedkov pre charitu na výskum a podporu pacientov s ALS.
Zdroj: CBS NEWS
V súčasnej dobe, naopak, sme svedkami nezodpovedného správania sa na internete, ktoré nielenže ohrozuje životy ale aj zdravie. Jednou z týchto výziev je aj Black-out challenge, ktorá spôsobila niekoľko zranení a úmrtí. Jej podstatou je, aby človek na určitú chvíľu obmedzil prívod kyslíka či už kravatou alebo opaskom, čo vedie k strate vedomia alebo teda blackoutu, ktoré veľmi rýchlo môže viesť k smrti.
Nezodpovedný trend v čase pandémie
Pred približne tromi rokmi bola populárna Coronavirus challenge, ktorá ale pretrváva dodnes. Vzhľadom na vtedajšie opatrenia boli odvážni účastníci vyzvaní k tomu, aby oblízali potencionálne nákazlivý predmet, pričom platilo jedno pravidlo, ktoré hovorilo, že čím nechutnejší predmet, tým lepšie. Takýmto predmetom bola častokrát verejná toaleta. Za účelom bolo, samozrejme, nakazenie choroby. Účasťou tejto challenge dali aktéri najavo, že sa neboja Korona vírusu. Tiktokerka Ava Louise, ktorá pravdepodobne aj vyhlásila túto výzvu, sa natočila ako olizuje toaletnú dosku v lietadle.
Nebezpečné experimenty a studené riziká
Jedna z najnebezpečnejších výziev na Tiktoku s názvom The Penny challenge, sa objavila v roku 2020. Spočíva v nebezpečnom experimente, kedy sa minca vkladá medzi nabíjačku napoly zapojenú do elektrickej siete a zástrčkou. Očakávalo sa, že minca pri kontakte s kovovými hrotmi nabíjačky vyvolá iskrenie a teda mierny elektrický šok osobe, ktorá ju drží. Podstatou bolo zaznamenať reakcie účastníkov na tento nebezpečný experiment. Odborníci varujú pred nebezpečenstvom dotyku s kovovými hrotmi nabíjačky, ktorý môže mať vážne následky na zdraví.
Deodorant challenge – tento trend smeruje k tomu, aby si ľudia nastriekali na holú pokožku dezodorant, tak dlho, ako je len možné, s cieľom dosiahnuť extrémne studený pocit. Deodorant challenge môže viesť k vážnym popáleninám, pretože stlačený plyn v spreji spôsobuje ostrý, chladivý pocit na koži, čo môže viesť k zamrznutiu pokožky. Niektoré deti utrpeli zranenie vyžadujúce liečbu niekoľkých mesiacov, ba dokonca niektoré z nich museli podstúpiť plastickú operáciu.
Prečo vznikajú nebezpečné výzvy?
Dôvodom vznikania nebezpečných challenge na Tiktoku môže byť viacero. Ako napríklad túžba po popularite. Užívatelia chcú byť originálni, a preto sú schopní zúčastniť sa rôznych, už spomenutých, tiktokových výziev.
Mnohí používatelia sú motivovaní získať viac sledovateľov, lajkov a komentárov. Preto vytvárajú obsah, ktorý je výrazný a neobvyklý, čo niekedy zahŕňa aj nebezpečné činnosti.
Používatelia sú často pod tlakom vytvárať obsah, ktorý zaujme a vyniká. Môže to viesť k nezodpovednému správaniu, keď sa jednotlivci snažia zaujímavý obsah za každú cenu.
Doktorka Lucia Škripcová z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave sa vyjadrila pre zmudrig.sk: „Takéto výzvy existujú už dlho, aj keď donedávna len v reálnom offline svete. Ak si spomeniete na svoje detstvo a dospievanie, tiež ste pravdepodobne podobné absolvovali – niekto vás vyzval, aby ste išli do tej strašidelnej miestnosti na konci chodby alebo sa postavili v noci pred zrkadlo a trikrát povedali Krvavá Mary či zazvonili na všetky zvončeky v bytovke a utiekli.“
S nástupom digitálnej éry, však našli svoje miesto na sociálnych platformách, kde sú teraz vystavené verejnej pozornosti a stali sa prostriedkom, cez ktorý sa mladí ľudia vyjadrujú a tvoria svoju identitu. Pani Doktorka Škripcová taktiež dodáva, že: „Sú to vyslovene testy odvahy, akurát sa premiestnili sa sociálne siete a sú znásobené obrovským vystavovaním sa mediálnym obsahom, častokrát nevhodným pre daný vek.“
Ak ste aktívni používateľ sociálnych médií, nezabúdajte dbať na bezpečnosť. Nebojte sa nahlasovať prípadný nebezpečný obsah. Organizácia Safer Internet Centrum ČR, ktorá sa zameriava na bezpečnosť na internete, zriaďuje napríklad STOPonline.cz, ktorý slúži na nahlasovanie nebezpečného obsahu a ochrany detí a mládeže pred trestnými činnosťami na internete. Nevhodný alebo nezákonný obsah na internete možno nahlásiť aj na Stopline.sk, anonymne, prostredníctvom internetovej stránky.
Autorka: Kristína Dráfiová
Použité články:
hashtag.zoznam.sk; zmudrig.sk; hashtag.zoznam.sk; e-bezpeci.cz; cbsnews.com; pixabay.com;