Používanie sociálnych sietí je najmä pre mladých ľudí úplným štandardom a každodennou rutinou. Je súčasťou ich profesionálnych, ale aj osobných životov. Pri takom intenzívnom používaní sociálnych médií sa nemôžeme čudovať, že niektorí jedinci používajú sociálne siete nadmerne, čo im spôsobuje problémy vo viacerých oblastiach, vedie aj k závislosti a taktiež vytvára prokrastináciu.
Veľmi častým faktorom, ktorý napomáha k prokrastinácii sú sociálne siete. Prokrastinácia, teda zvyk odkladať veci, ktoré sa vám nechcú robiť, je niečo, čo pozná takmer každý a je to narastajúci spoločenský problém, ktorý súvisí s online médiami.
Ľudia často používajú sociálne siete ako chvíľkový únik pred ťažkosťami v reálnom svete. Napríklad únik pred učením sa na skúšku, ktorá je ťažká, riešia prokrastináciou na Facebooku, alebo namiesto prípravy prednášky idú upratovať celý byt, pravidelne sa zaoberajú zbytočnými činnosťami napriek tomu, aby sa venovali činnostiam, ktoré sú skutočne dôležité.
„Prokrastinátori chcú napredovať, ale nedarí sa im to. Odkladajú dôležité úlohy, hoci vedia, že si týmto rozhodnutím škodia. Keď totiž úlohy odkladáme, vedome konáme proti vlastným záujmom. Z tohto pohľadu je prokrastinácia zlyhaním sebaregulácie a sebarealizácie.”( Piers Steel behaviorálny vedec a spisovateľ)
Ako uvádza Ivan Sarmány – Schuller vo všetkých definíciách je ústredným momentom časový posun, dilatácia od optimálneho času rozhodnutia, pričom sa často neberie v úvahu typ úlohy, ktorú má jedinec vykonať.
Teda prokrastináciu možno chápať aj ako nadmerný časový nesúlad medzi pôvodným zámerom a výsledným konaním. Kedy rozdiel medzi odhodlaním a začiatkom práce na úlohe (resp. dokončením úlohy) značne presahuje primerané množstvo času, ktoré je potrebné pre úspešné splnenie tejto úlohy, pričom sa tak deje najmä v počiatočných fázach existencie úlohy.
Čo prokrastinácii predchádza
Z posledných výskumov vyplýva, že prokrastinácia plynie z negatívnych emócií. Na rozdiel od doterajších názorov, ktoré mali za to, že plynie z neschopnosti zorganizovať si čas či z nedostatočnej motivácie. To znamená, že máme tendenciu úlohy odkladať, pokiaľ v nás vyvolávajú negatívne emócie ako strach, nudu či nepokoj. Preto si radšej volíme aktivity, ktoré v nás vyvolávajú príjemné pocity.
Totiž môžeme hovoriť o dvoch typoch prokrastinácie – prvou je vyhýbavá, v pozadí ktorej stojí anticipačná úzkosť. Tá prichádza, keď dopredu pociťujeme obavy a strach, že sa ocitneme v nepríjemnej situácii.
Druhá je excitačná. Prežívajú ju ľudia, ktorí vedia o svojej prokrastinácii a berú ju ako stratégiu. Hovoria, že potrebujú cítiť stres a časový tlak, pretože subjektívne hodnotia, že sú vtedy efektívnejší, robia rýchlejšie a majú lepšie nápady.
Ak sa pozrieme na tieto dva typy prokrastinácie, máme dva typy emócií, ktoré ju poháňajú. Jednou je úzkosť či strach a druhou je potreba stresu, ktorá je spojená s potrebou adrenalínu.
Ako prokrastináciu poraziť?
- Odpustite si
Psychológ Michael Wohl odporúča jednoduchú vec: odpustiť si, že prokrastinujete. Vo svojom experimente so študentmi prišiel na zaujímavé zistenie: tí, ktorí si po prokrastinovaní pred prvým testom odpustili, odkladali učenie pred druhou skúškou menej.
- Ľudia, ktorí vedia lepšie pracovať s emóciami, nemajú až taký problém s prokrastináciou
„Jednou z osvedčených techník na reguláciu emócií, ktorá sa používa aj v psychoterapii, je relaxácia. Predpokladom je schopnosť uvedomovať si emócie, ktoré prichádzajú, napríklad pri pozorovaní svojho tela – čo sa deje a ako to prežívam, kde na tele to cítim. Môžeme robiť dychové cvičenie alebo cielene uvoľňovať tú oblasť nášho tela, v ktorej cítime napätie.“(psychologička Monika Hricová)
- Osvojte si návyky
„Keďže my ľudia sme tvory zo zvyku, pomáha osvojiť si rutinu. Či už ide o osobné účtovníctvo, fitness tréning alebo písanie písomky na hodinu: snažte sa robiť veci pravidelne a vždy v rovnakom čase. Už po dvoch mesiacoch sa to stane rutinou. Potom ich urobíte bez rozmýšľania.“(Piers Steel)
- Dôležité je mať určený termín
„Keď nemáme termín, tak si povieme, že to netreba. Tu je zaujímavý termín tzv. zamrznuté ciele. My si často povieme, že niečo máme urobiť, ale nerobíme to, pretože sa nám zdá, že ešte máme veľa času a necháme to zamrznúť. Nezrealizujeme žiadne kroky, aby sme cieľ rozmrazili, pretože to nemáme zasadené do časového kontextu.“(psychologička Monika Hricová)
- Sebareflexia
„Je fajn robiť si sebareflexiu a pátrať po pôvodoch prokrastinácie. Pýtať sa samých seba, v akých situáciách sa nám to deje. Viac spomaliť, monitorovať, ktoré faktory môžu zohrávať rolu. Možno zistíme, že sa nám to spája s únavou alebo keď nás niečo nahnevá.“(psychologička Monika Hricová)
- Rozdeľte veľké úlohy na malé úlohy
„Efektívne zacielenie je kľúčovým prvkom v boji proti prokrastinácii. Ako by ste zjedli slona? Kúsok po kúsku. A tak je to s veľkými úlohami. Rozdeľte ich na menšie, dostupnejšie miniciele. Čím konkrétnejší a bližší termín, tým lepšie. Dosiahnutím malých cieľov sa vám váš mozog odmení vyšším očakávaním úspechu, takže budete lepšie prekonávať prokrastináciu.“(Piers Steel)
Záver
Dôležité je tiež nebyť na seba prísny, žiadny extrém nie je dobrý. No, keď vidíme, že odkladanie úloh sa stáva chronickým a začíname byť sankcionovaní zvonku, je dobré sa nad tým hlbšie zamyslieť a skúsiť niektoré zo stratégií.
Podľa odborníkov je kľúčom k úspechu sebakontrola a práca s pozornosťou. Preto nie je nutné presviedčať sa o tom, že v nás nejaká aktivita odrazu vytvára pozitívnu emóciu. Naopak, je dôležité vedome sa začať aktivite venovať aj napriek negatívnej emócii a sústrediť sa na jednotlivé kroky, ktoré treba urobiť pre splnenie danej úlohy. Aktivitu je preto vhodné rozdeliť si na jednotlivé kroky a začať od najjednoduchších a postupne pokračovať. Čo každý považujeme za najjednoduchšie je individuálne.
Autorka: Alina Palosh
Zdroje:
researchgate.net; forbes.sk; vysokeskoly.sk; medziludmi.sk; sk.wikipedia.org; STEEL, P., BROTHEN, T., & WAMBACH, C. (2001). Procrastination and Personality, Performance, and Mood. Personality and Individual Differences, vol. 30, 95-106.; zodpovedne.sk; ca.wikipedia.org; swisslifeselect.sk; autority.snk.sk; hanr.sk; devagym.sk; upjs.sk; carleton.ca; sciencedirect.com; pinterest – titulný obrázok.