Sociálne siete sa stali nenahraditeľnou súčasťou života každého človeka. Je nástroj, ktorý ľuďom umožňuje komunikovať, vytvárať, zdieľať a vymieňať si informácie a multimediálny obsah medzi sebou v rámci virtuálnej komunity alebo siete. Ich vývoj bol fascinujúci a inovatívny, a každá sociálna sieť priniesla so sebou nové možnosti a výzvy.
Začiatky sociálnych sieti
Éra prvých sociálnych médií sa začala v 90-tych rokoch 20. Storočia kedy boli vymyslené média ako Classmates.com a SixDegrees.com.
SixDegrees.com
Stránka sixdegrees bola založená v roku 1997 ako prvá sociálna sieť. Bola založená na teórii šiestich stupňov oddelenia „Priateľ priateľa“, ktorý spája ľubovoľných dvoch ľudí maximálne v šiestich krokoch. Do roku 2000 stránku používalo údajne viacej ako 3 milióny ľudí. V tomto roku však aj skrachovala.
Classmates.com
Táto internetová stránka bola založená v roku 1995. Na prituhnutie ľudí používala pop-up advertising. Za úlohu mala spojiť ľudí, ktorí spolu chodia na vysoké školy, jednotlivé ročníky alebo aj ľudí, ktorý spolu pracujú.
Sociálne siete 21. storočia
Friendster
Sociálna sieť friendster bola spustená v roku 2002. Pôvodne mala slúžiť ako zoznamka a mala konkurovať stránke Match.com, avšak túto úlohu neplnila dlho. Stránka čelila pravidelným výpadkom serverov, kvôli veľkému množstvu prihlásených ľudí v rovnakom čase. Okrem tohto problému na stránke začali vznikať aj fakove profily. S nástupom Facebooku a MySpace, friendster nedokázal udržať krok s konkurenciou a zmenil zameranie svojej platformy na stránku s hrami. O pár rokov na to stránka vypla servery.
Stránka LinkedIn bola založená v roku 2002. Pri registrovaní na stránke sa vytvára životopis ako váš profil. Úlohou tejto stránky je spojiť ľudí, ktorí hľadajú prácu, alebo business dealy.
MySpace
Sociálna sieť MySpace bola založená v roku 2003 a v rokoch 2005-2009 sa stala najpopulárnejšou platformou. Platforma mala vplyv na hudbu, pop kultúru a technológie. V roku 2005 sa založila MySpace Records label. Bola to jedna s najrevolučnejších sociálnych sieti, avšak novodobé sociálne siete priniesli novšie funkcie a ju dokázali nahradiť.
Google+
V roku 2011 po 3 nešťastných pokusoch Googlu vytvoriť sociálnu sieť sa Google rozhodol založiť Google+ ako konkurenciu Facebooku. Google+ malo za rok viac ako 170 miliónov požívateľov, avšak už bolo neskoro, keďže Facebook využívalo až 900 miliónov ľudí. Google+ síce zavádzalo stále nové funkcie aj také, ktoré neboli na Facebooku, ale ľudia trávili na ňom podstatne menej času. Google+ sa nikdy nepodarilo prekonať Facebook, takže v roku 2019 sa stránka zrušila.
Najpopulárnejšie sociálne siete za posledné roky
Facebook bol založený v roku 2004 Markom Zuckerbergom. Je to najväčšia sociálna sieť na svete a v roku 2021 mala skoro 3 miliardy používateľov. Pôvodne bola založená na Harvarde pod názvom Facemash, kde študenti mohli hodnotiť ako moc sú atraktívny ostatný ľudia zo školy. Avšak po 2 dňoch bola táto platforma zrušená a úspech tohoto projektu motivoval Zuckerberga založiť stránku thefacebook.com. V roku 2006 sa Facebook otvoril pre verejnosť.
Bubrn bol pôvodný názov jednej z najväčších sociálnych sieti na svete. Tento projekt bol založený v roku 2009, avšak v roku 2010 pri jeho uvedení na trh zmenili jeho meno na Instagram. Jeho pôvodnými vlastníkmi boli Kevin Systrom a Mike Krieger. Po pár mesiacoch mal Instagram veľký úspech a v roku 2012 po približne 18 mesiacov od jeho uvedenia na trh, Facebook kúpil Instagram za 1 miliardu dolárov a akcie Facebooku.
Snapchat
Snapchat bol založený v roku 2011 tromi študentami Standfordskej univerzity. Nápadom bolo vytvoriť aplikáciu, kde si ľudia môžu posielať fotky a videá, ktoré po chvíli zmiznú. Bol ako prvým sociálnym médiom orientovaným na mobilné telefóny.
TikTok
Pôvodnou aplikáciou Tiktoku bola aplikácia Musica.ly, túto aplikáciu kúpila spoločnosť Byte Dance, ktorá aplikáciu premenovala a vylepšila jej funkcie. Aplikácia je dizajnovaná na natáčanie, úpravu a postovanie krátkych videí, ktoré majú 15 sekúnd až – 10 minút. Tiktok je dostupný vo väčšine krajín, avšak v Číne majú vlastnú verziu nazývanú Douyin.
Sociálne siete prešli dlhú cestu od svojich začiatkov. Budúcnosť sociálnych sietí je síce neistá, ale je jasné, že sa budú neustále meniť a vyvíjať. S rozvojom umelej inteligencie a virtuálnej reality môžeme očakávať nové formy interakcie a zdieľania obsahu. Je dôležité sledovať tento vývoj a premýšľať nad tým, ako môžeme využiť sociálne médiá na zlepšenie našich životov. Používajme ich preto s múdrosťou a ohľadom, aby sme mohli skutočne využiť ich potenciál na prospech nás všetkých.
Autor: Ján Kyšťák
Zdroje:
amidigital.sk; musicconnection.com; online.marryville.edu; britannica.com; medium.com; mediem.com; britannica.com/LinkedIn; logolook.net; weseenow.co.uk; britannica.com; thestreets.com; britannica.com; britannica.com; youtube.com; britannica.com; britannica.com; medium.com; www.pexels.com – titulná fotka;