Zvyšujúca sa digitalizácia našej spoločnosti, ako je rýchly prístup k informáciám, zlepšenie komunikácie či nové možnosti v práci a zábave prináša mnohé výhody. S rastúcou popularitou sociálnych médií a virtuálnych svetov, však prichádza riziko vzniku závislosti, a to najmä v podobe nadmerného používania internetu a digitálnych technológií.
Internet ako droga
Online trendu sa dnes podlieha čoraz častejšie. S rastúcou popularitou sociálnych médií sa čoraz viac ľudí zapája do zdieľania svojich záujmov, názorov či skúsenosti. Podobne ako pri iných závislostiach, aj internet poskytuje pocit eufórie a dotyčný sa stávajú závislí od tohto pocitu, aby sa cítili normálne.
Závislým sa môže stať každý bez ohľadu na vek. Najviac sú však ohrození mladí ľudia a deti.
Výskumníci z University of Surrey u 796 účastníkovanalyzovali používanie internetu na vytvorenie spektra závislosti. To preukázalo, že mladí ľudia (24 rokov a mladší) trávia na internete v priemere šesť hodín denne, pričom primárne používajú svoje smartfóny. Starší ľudia trávia online v priemere 4,6 hodiny.
Stratení v reálnom svete
Sociálne média boli vytvorené s cieľom umožniť komunikáciu medzi používateľmi. Na prvý pohľad sa môže zdať, že nás posúvajú bližšie k ostatným, čím znižujú pocit osamelosti. V skutočnosti ich používanie vo vysokej miere pocity osamelosti zvyšuje. Dnešná generácia pravidelne využíva mnoho stránok sociálnych médií. Často sa ale stáva, že majú opačný efekt, než na aký boli určené. Ľudia neustále pripojení na sociálnych sieťach, síce môžu pociťovať prepojenie s ostatnými, ale skutočné vzťahy v realite im unikajú. Aj keď majú pre svojich používateľov výhody, stáva sa, že ak sa v nich začnú strácať a zanedbávať svoj skutočný život, môže to viesť k narastajúcemu množstvu osamelosti a izolácie. Práve to poukazuje na to ako ľudia čoraz viac zabúdajú na skutočný život a kvalitné vzťahy.
„Zatiaľ čo začali dospelí ľudia záhradkárčiť či piecť vlastný chlieb, mladší siahli po internete a hrách. Zásadným rozdielom medzi týmito aktivitami je, že internet má návykové vlastnosti, ktoré predstavujú dlhodobé riziko,“ cituje portál MedPage Today Evelyn Stewart, ktorá pôsobí na univerzite Britskej Kolumbie vo Vancouveri. Aby sme v živote napredovali, potrebujeme spoločnosť druhých. Dnes sa mnohí spoliehajú na sociálne siete, aby sa spojili s ostatnými. Viaceré štúdie zistili silné prepojenie medzi sociálnymi médiami a zvýšeným rizikom depresie, osamelosti, sebapoškodzovania a dokonca aj samovražedných myšlienok. Myšlienka, že prichádzate o určité veci, môže ovplyvniť vaše sebavedomie, vyvolať úzkosť a podnietiť ešte väčšie používanie sociálnych sietí. To vyzýva ľudí k tomu, aby pre svoje duševné zdravie zvýšili osobný kontakt. Nič neznižuje stres a nezvýši náladu rýchlejšie a efektívnejšie ako kontakt z očí do očí s niekým, komu na vás záleží.
Hovorme o nástrahách
Pravidelný prístup k internetu má v dnešnej dobe takmer každý z nás, no môže to byť nebezpečnejšie ako sa na prvý pohľad zdá. Rovnako ako o pozitívnych stránkach je preto dôležité rozprávať aj o jeho nástrahách. Práve kybernetická šikana je dnes jednou z najčastejších nástrah ktoré internet prináša. Tá je rozšírená najmä medzi deťmi v škole, ale aj mimo nej. Deťom je potrebné dať istotu, že sa o ne zaujímate a ste pripravený im pomáhať. Pozornosť ale netreba zabudnúť venovať aj ostatným nástrahám ako sú gambling, krádež identity, nenávisť a mnoho ďalších.
Jedným z orgánov štátnej správy ktoré sa venujú téme ochrany závislosti v online svete je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. V rámci témy si pripravilo krátke náučné videá kde odborníci postupne vysvetľujú najčastejšie hrozby. Cieľom je naučiť ľudí uvedomiť si, že čo raz dáme na sociálne siete tam aj zostane, napriek tomu, že sa súbor vymaže. Náučné videá sú dostupné zdarma aj na facebookovom profile ministerstva investícií.
Autorka: Miroslava Tovarňáková
zivotbezzavislosti.sk; medpagetoday.com; union.sk; surrey.ac.uk; eduworld.sk; helpguide.org; mirri.gov.sk;