Celoeurópsky kódex narábania s dezinformáciami a sieť overovateľov informácií – to sú kroky Európskej komisie v boji proti dezinfomáciám na internete.
V súvislosti s nedávnym škandálom Facebooku a spoločnosti Cambridge Analytica sa hovorí o rizikách úniku osobných údajov v spojitosti s voľbami v demokratických krajinách. Európska únia uznala, že dezinformácie bývajú používané aj ako nástroj politického vplyvu. Riziko sa podľa EÚ zvyšuje najmä vďaka digitálnym technológiám, ktoré majú väčší dosah na publikum a môžu tak oslabiť našu spoločnosť a demokraciu. Dezinformácie pritom Európska komisia definuje ako „preukázateľne nepravdivé alebo zavádzajúce informácie, ktoré sú vytvorené, prezentované a šírené v záujme dosiahnutia hospodárskeho zisku alebo úmyselného zavádzania verejnosti a môžu spôsobiť verejnú ujmu“.
Marija Gabrielovová, eurokomisárka pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť, zdôraznila potrebu kooperácie a ochrany občanov pred dezinformáciami: „Budeme pozorne monitorovať pokrok, a ak sa výsledky ukážu ako neuspokojivé, do decembra navrhneme ďalšie kroky vrátane regulačných opatrení.“ Komisár EÚ pre bezpečnostnú úniu Julian King pripomenul, že dezinformácie na internete sú ako zbrane a predstavujú aj bezpečnostnú hrozbu pre našu spoločnosť: „Naštrbovanie dôveryhodných kanálov s cieľom rozširovať škodlivý a kontroverzný obsah chce premyslenú reakciu založenú na zvýšenej transparentnosti, vysledovateľnosti a zodpovednosti.“
Zdroj: Teraz.sk , Foto: TASR