Organizátorov z Nadácie Pontis potešila pozitívna spätná väzba zo strany škôl na projekt . Projekt podporili napríklad aj bývalí cyklisti a zakladatelia značky Isadore bratia Velitsovci či hlavná inžinierka v spoločnosti AeroMobil Katarína Kamendyová, ktorí sa stali ambasádormi This is 21: Priprav sa na 21. storočie. Príklady úspešných ľudí môžu podľa nadácie nadchnúť a motivovať študentov na ceste za ich úspechom.
Pilotný ročník projektu This is 21: Priprav sa na 21. storočie podporuje aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý nad ním prezval záštitu. Zapojilo sa doň 50 lídrov z oblasti podnikania a top manažmentu, ktorí navštívia 37 stredných škôl. Cieľom projektu je motivovať mladých ľudí, aby sa neustále zdokonaľovali a využívali svoj potenciál. Programová manažérka Nadácie Pontis Ivana Uličná uviedla, prečo sa chcú projektu venovať: „Dvadsiate prvé storočie prináša zásadné zmeny a dnes nevieme celkom povedať, ako bude spoločnosť vyzerať o 10 rokov. Je preto potrebné, aby študenti nielen pasívne prijímali vedomosti, ale aby získavali mäkké zručnosti (soft skills), ako napríklad kritické myslenie, schopnosť tímovej spolupráce či sebadisciplínu, ktoré im pomôžu sa na zmeny pripraviť.“
Je nesmierne dôležité, aby sa do školského systému edukácie implementovala potreba rozvoja kritického myslenie, brať na seba zodpovednosť a iné mäkké zručnosti, ktoré sú potrebné pre autonómnosť študentov a ich flexibilitu pri riešení problémov. Podľa učiteľa a špeciálneho pedagóga Viktora Križa sú kreativita, tímová spolupráca a analytické myslenie stále viac potrebné na trhu práce a vyžadujú si komplexné funkcie vyššieho mozgu. Naopak, mechanické memorovanie stimuluje podľa neho len časť stredného a nižšieho mozgu.
„Vďaka tomu, že rozvíjame u detí spoluprácu a spoluzodpovednosť za proces učenia, že ich učíme komunikácii, plánovaniu, sebaorganizácii, ale aj medziľudským vzťahom, poskytujeme im komplexný osobnostný a sociálny rozvoj pre 21. storočie,“ doplnil Križo.
Výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia.sk Ivana Molnárová na základe údajov pracovného portálu uviedla, že zatiaľ čo v roku 2013 potrebovali absolventi stredných škôl štyri takzvané tvrdé znalosti a šesť mäkkých zručností, dnes je to naopak. Zamestnávatelia vyžadujú deväť mäkkých zručností a jednu tvrdú zručnosť. Pri vysokoškolákoch sa nezmenila len jedna tvrdá zručnosť – ovládanie cudzieho jazyka.
Uličná upresnila, že projekt je v súlade s dlhodobým úsilím Nadácie Pontis meniť vzdelávanie na Slovensku k lepšiemu. This is 21: Priprav sa na 21. storočie organizujú v rámci programu 3.0, ktorým nadácia podporuje inovatívne vzdelávacie prístupy, meria ich dopad a pomáha ich šíriť do ďalších škôl po celom Slovensku.
Zdroj a foto: TASR
lb