Praha, Brno, 29.august 2016 – Na špičkovom výskume umelej inteligencie budú so spoločnosťou Facebook spolupracovať aj dve české univerzity: České vysoké učení technické v Prahe (ČVUT) a Vysoké učení technické v Brne (VUT).
Spoločnosť Facebook zapojila ČVUT a VUT do programu FAIR (Facebook Artificial Intelligence Research), ktorý má za cieľ urýchliť pokrok v oblasti umelej inteligencie. Obom univerzitách Facebook poskytne vysoko výkonné servery, ktoré majú dopomôcť výskumným skupinám k rýchlejšiemu zvládnutiu výpočtových operácií.
"Nové servery poskytnuté v rámci programu nám pomôžu významne urýchliť výskum v oblastiach počítačového videnia a strojového učenia," hovorí docent Ondrěj Chum z Fakulty elektrotechniky ČVUT. Pridáva sa k nemu aj docent Jan Černocký, vedúci Ústavu počítačovej grafiky a multimédií na Fakulte informačných technológií VUT v Brne. "Vďaka výkonným serverom zvýšime výpočtový výkon a výskumné skupiny budú môcť realizovať dátovo náročné výpočty, predovšetkým v oblasti získavania dát z reči, spracovania obrazu a videa, počítačovej grafiky a výpočtovej fotografie," prezradil Černocký.
Program FAIR spoločnosti Facebook má za cieľ urýchliť výskum umelej inteligencie, ktorý často zápasí s nedostatočnou infraštruktúrou, nástrojmi a technológiami. Facebook sa preto týmto spôsobom snaží pomôcť s riešením technických a infraštruktúrnych problémov pri výskume. Facebook celkovo poskytne 22 vysoko výkonných serverov s GPU výpočtovými akcelerátormi 15 najvýznamnejším výskumným skupinám v 9 európskych krajinách, české ČVUT a VUT budú medzi nimi. Zástupcovia Facebooku budú spolu s výskumnými skupinami spolupracovať na spustení serverov, pomôžu s inštaláciou softvéru a budú sa podieľať aj na samotnom výskume.
Program FAIR spustila spoločnosť Facebook tento rok. Jeho náplňou je zdieľanie poznatkov v rámci celosvetovej vedeckej komunity. "Vo výskume umelej inteligencie panuje obrovská rozmanitosť. Sme prsvedčení, že významne urýchlime pokrok a inovácie v celom odvetví, ak popredným výskumným tímom poskytneme potrebné technológie," hovorí Yann LeCun, riaditeľ programu FAIR.
Výskumné tímy využijú nové technológie predovšetkým v oblasti rozpoznávania a detekcie, vzdelávacích systémov alebo pri výskume neurónových sietí (Deep Neural Networks). Pokrok v týchto oblastiach môže priniesť významný posun k výskumu umelej inteligencie a umožní vyvinúť nové služby a riešenia v oblasti vedy, zdravotníctva, jazyka či inteligentnej automatizácie.
O spoločnosti Facebook
Facebook je jednou z nejväčších sociálnych sietí na svete. Službu používa 1,5 miliardy aktívnych užávateľov. Založil ju v roku 2004 vtedajší študent Harvardu Mark Zuckerberg. K pôvodne univerzitnej sociálnej sieti sa od augusta 2006 môže pripojiť ktokoľvek na svete starší ako 13 rokov. V USA je Facebook jednotkou pre on-line zdieľanie fotografií s viac než 60 miliónmi nahraných fotografií za týždeň. Je preložený do 84 jazykov.
Zdroj: Tlačová správa, Logo ČVUT, Logo VUT
Pre viac informacií kontaktujte:
Pavel Jína
(+420) 724 666 602