Študenti gymnázia v Brne, Jan Sláma a David Špunar, vytvorili aplikáciu, pomocou ktorej bojujú proti šikanovaniu. Projekt nesie názov Nenech to být a jeho podstatou je anonymné nahlasovanie šikanovania v školách prostredníctvom webovej alebo mobilnej aplikácie.
Už v prvý deň spustenia aplikácie prejavilo o projekt záujem viac ako 60 žiakov. "Se šikanou jsme se setkávali na základní škole. Věděli jsme, že se našim spolužákům něco děje, ale nevěděli jsme, jak jim pomoct. Právě mlčící většinu bychom rádi oslovili," vysvetľuje David Špunar. Autori projektu zároveň dodávajú, že práve strach z nahlásenia tohto nevhodného správania často vedie k tomu, že sa tieto problémy začnú riešiť až príliš neskoro. Projekt propaguje aj známy youtuber NejFake, ktorý sa vo svojich príspevkoch prihovára najmä mladým ľuďom.
Školy sa do projektu Nenech to být musia zaregistrovať. Keď študenti alebo rodičia cez aplikáciu nahlásia akýkoľvek prípad šikanovania, školský psychológ alebo výchovný poradca dostane správu o tomto prípade a môže ho preveriť. Záštitu nad týmto projektom prebralo české Ministerstvo školstva. "Snažíme se věnovat tomu, aby se o šikaně mluvilo a nebylo to zakázané slovo. Aby kdokoli se s takovým jednáním setká, věděl, co má dělat, a nemlčel," uviedla ministerka školstva v Českej republike, Kateřina Valachová. Podľa štatistík Českej školskej inšpekcie sa šikanovanie na školách vyskytuje čoraz častejšie. V uplynulom roku riešilo šikanovanie až 41% českých škôl.
Viac informácií nájdete na webovej stránke Nenech to být.
Zdroj: zpravy.aktualne.cz, Video: NejFake, Foto: Flickr – amandalyndorner