September je mesiac finančnej gramotnosti, pretože predstavuje ideálne obdobie na zvyšovanie svojich finančných vedomostí. Spoločnosť PARTNERS GROUP SK pri tejto príležitosti pripravila test, v ktorom si môžete otestovať svoju finančnú gramotnosť a zistiť svoj finančný kvocient.
Ak chcete vedieť správne rozhodovať o svojich financiách, je dôležité poznať svoj finančný kvocient (FQ). Finančná gramotnosť je základom úspešnej finančnej budúcnosti. Čím lepšie sú Vaše vedomosti z oblasti financií, tým jednoduchšie a správnejšie viete rozhodovať o tom, ako s nimi naložíte. FQ test Vám pomôže odhaliť, ako ste na tom so svojimi finančnými vedomosťami z oblasti bankovníctva, poisťovníctva či investovania. Navyše, po vyplnení testu máte možnosť zaregistrovať sa a zapojiť sa do súťaže a traja súťažiaci môžu získať mobilný telefón Xiaomi Redmi Note 9 Pro. Test nájdete na www.fqtest.sk.
Mladí Slováci majú nízku FQ
Potvrdzuje to prieskum Nadácie Partners z roku 2013, podľa ktorého patria mladí ľudia do 24 rokov a zvlášť študenti k najohrozenejšej skupine Slovákov s najnižšou úrovňou finančnej gramotnosti, ktorá je 54 %. Viac ako polovica z nich sama priznáva, že sa v otázkach financií neorientuje. Podľa prieskumov medzi najslabšie miesta zo sveta financií majú mladí ľudia v oblasti bankových produktov a dôchodkov a najmenej sa orientujú v základoch investovania.
60 % študentov a 54 % mladých ľudí do 24 rokov, nevie v praxi zhodnotiť výhodnosť úverov podľa jednoduchého výpočtu prostredníctvom úroku a RPMN (ročnej percentuálnej miery nákladov). Poznanie nákladovosti úveru je dôležité pri výbere každej pôžičky, spotrebného úveru, pôžičky na štúdium, ale aj úveru na bývanie, hypotekárneho úveru či kontokorent na bežnom účte. Práve s finančnou budúcnosťou a znalosťami z oblasti investovania sa spája aj ďalšie zistenie prieskumu a to, že 74% mladých ľudí, nevedelo rozlíšiť mieru rizika pri typoch investície, ktoré sú kľúčové pri výbere vhodného investičného produktu či pri zvolení stratégie druhého a tretieho dôchodkového piliera. Takmer polovica mladých ľudí, len 47 %, pozná základné pravidlo investovania, ktoré hovorí, že výška výnosu závisí od výšky rizika. Výsledky u študentov ukázali, že sa celkom dobre orientujú vo všeobecných teoretických ekonomických pojmoch. Keď však mali teóriu vyskúšať na praktických príkladoch, s ktorými sa bežne môžu stretnúť vo svojom študentskom a pracovnom živote, dostali sa do problémov, ktoré ak by urobili v reálnom svete, ich finančné rozhodnutia by mali negatívny dopad na ich peňaženky a ľahko by sa stali „obeťou“ klamlivých a zavádzajúcich finančných produktov.
Až 90 % študentov sa neorientuje v problematike dôchodkového poistenia takmer vôbec. Odborníci poukazujú na fakt, že šetriť naň treba už v mladosti a to v súvislosti s klesajúcou demografickou krivkou a starnutím obyvateľstva. Podľa odborníkov je slabá úroveň finančnej gramotnosti spôsobená najmä absenciou komplexného ekonomického a finančného vzdelávania na základných a stredných školách. Preto školy a pedagógovia mnoho krát iniciatívne začleňujú poznatky o financiách do učebných osnov alebo spolupracujú a využívajú zaujímavé a úspešné projekty a aktivity organizácií a inštitúcií, ktoré im pomáhajú zvyšovať finančnú vzdelanie a gramotnosť študentov a mladých ľudí. Aj Nadácia Partners sa tejto problematike venuje v niekoľkých prieskumoch napríklad v prieskume finančnej gramotnosti, štatistickom spracovaní onlinedotazovania FQ test na www.fqtest.sk a vo Finančnom kompase – vyhodnotenie správnych výsledkov finančnej súťaže stredoškolákov.
Zdroj: TS