Podľa ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Martiny Lubyovej je celoživotné vzdelávanie dôležité. Na Slovensku sa však vzdeláva len 2,9 % dospelých. Uviedla to v Bratislave počas konferencie Asociácie inštitúcií vzdelávania dospelých v SR – Učiace sa mestá.
Klaudius Šilhár, prezident Asociácie inštitúcií vzdelávania dospelých v SR sa vyjadril, že s takýmto nízkym percentom vzdelávajúcich sa dospelých sa radíme na chvost Európy. ,,Situácia je taká, že Slovák si ďalšie vzdelávanie platí z vlastného vrecka. Teda, keď sa potrebuje zlepšiť v jazykoch alebo v počítačových zručnostiach, jediná možnosť je zaplatiť si to sám.“ Problémom je aj financovanie ďalšieho rozvoja. ,,Po celom Slovensku bolo v priebehu minulého týždňa pripravených viac ako 60 aktivít, v rámci ktorých mohli ľudia zadarmo absolvovať rôzne semináre, prednášky, workshopy či zažiť deň otvorených dverí“, uviedol Šilhár. Cieľom tohto podujatia bolo propagovať myšlienku, že nie všetko sa dá naučiť v škole.
Slovensko sa začiatkom októbra stalo 33. krajinou, ktorá svoj národný kvalifikačný rámec priradila k európskemu kvalifikačnému rámcu. V nadväznosti na túto skutočnosť podnikne ďalšie kroky v oblasti kvalifikácie. ,,Plánujeme zaviesť označenie úrovne európskeho kvalifikačného rámca na slovenské doklady o vzdelávaní do konca roka 2018“, uviedla Lubyová.
Autorka: Veronika Vrúbelová
Zdroj: Teraz.sk, Foto: Digitálna koalícia