Budúcnosť INAK je 3-ročný, mimoškolský program pre mladých vo veku od 11 do 15 rokov. Cieľom je podporovať ich digitálne zručnosti, tvorivosť a podnikavosť a pomôcť im tak zvýšiť šance na ďalšie kvalitné štúdium a v budúcnosti lepšie uplatnenie na trhu práce.
Program prináša unikátnu spoluprácu: prepája mestá, ktoré chcú rozvíjať zručnosti mladých obyvateľov, expertov z firiem, ktorí sú ochotní odovzdávať svoje know-how pre dobrú vec a mladých ľudí, ktorí majú tú správnu motiváciu pracovať na sebe.
Budúcnosť INAK je 3-ročný program, v rámci ktorého s pomocou mentorov zo známych slovenských firiem môžete pracovať na vlastnom startupe a naučíte sa, ako zmysluplne podnikať, od začiatku do konca. Pilotné centrum otvárajú budúci školský rok 2019/2020 pre prvých 25 účastníkov. Ak sa chcete zapojiť, môžete sa prihlásiť na webovej stránke Nadácie Pontis.
Účastníci získajú zručnosti z oblastí podnikania a IT technológií, sociálneho podnikanie a leadershipu. Zamerané sú na:
- finančnú gramotnosť, projektový manažment, rozvoj kritického myslenia, kreativity, STEM (Science, Technology, Engineering, Math);
- podporu účastníkov pri vytváraní projektov s dôrazom na podporu vlastných komunít a regiónov;
- posilňovanie a získavanie pracovných zručností zameraných na tímovú spoluprácu a riešenie problémov.
Program je unikátny svojím sociálnym rozmerom, ktorý podporuje prácu mladých ľudí na spoločnom projekte, tímové riešenia problémov, sociálne inovácie bez ohľadu na etnicitu či príslušnosť k inej menšine. Program zabezpečuje bezpečné a inkluzívne prostredie pre deti (poskytovanie stravy, dlhšie otváracie hodiny, pomoc komunitného pracovníka a mentorov). Prieskum podobných iniciatív, mentoringových schém a organizácii pôsobiacich na Slovensku ukázal, že podobne kvalitný a dlhodobý program priamo v regiónoch tu ešte nie je. Kurikulum korešponduje s potrebou študentov a zároveň so slabým výkonom škôl, prináša dôležité zručnosti pre 21. storočie.
Zdroj: Nadácia Pontis
Nadácia Pontis prepája firmy, mimovládne organizácie, štátne inštitúcie, komunity a jednotlivcov, aby dosiahli pozitívne zmeny vo vzdelávaní, v zodpovednom podnikaní a v boji proti korupcii a chudobe. Aktivitami sa snažia prispievať k zmene Slovenska na dobrú krajinu, miesto pre slobodných a zodpovedných ľudí, ktorí zlepšujú svoj život a svoje okolie. Krajinu, ktorá prosperuje, funguje trvalo udržateľne a je dobrým „globálnym občanom“. Slovensko, kde ľudia na sebe pracujú, vzdelávajú sa, sú aktívni a dokážu si nájsť zamestnanie či rozbehnúť biznis. Tam, kde sa dobre a férovo podniká, kde sa darí múdrym, poctivým, tvorivým a pracovitým ľuďom a nie oligarchom a korupcii. Usilujú aj o prívetivé prostredie pre slabších, chorých či znevýhodnených, ktorí sa cítia prijatí.
Zdroj: Nadácia Pontis
lb