Organizácia International Fact-Checking Network at Poynter vyhlásila 2. apríl 2017 za Medzinárodný deň overovania faktov (International Fact-Checking Day). V spolupráci s organizáciami, ktoré pôsobia v oblasti overovania informácií, boja proti hoaxom a falošným správam, ponúkajú zdroje využiteľné pri overovaní faktov, lekcie pre učiteľov i zaujímavé články.
Organizácia zdôrazňuje, že Medzinárodný deň overovania faktov nie je len jednorázovou akciou. Podľa slov iniciátorov ide o výzvu a volanie po dostupných informáciách a spôsoboch ich overovania, a to nielen v politike a žurnalistike, ale aj v každodennom živote. Webová stránka factcheckingday.com ponúka sériu článkov zameraných na problematiku informácií, ich relevantnosti a pravdivosti. Dostupné sú napríklad tipy ako odhaliť tzv. „urban legends“ či webovú stránku, ktorá zdieľa falošné správy. Návštevníci webového portálu si môžu prostredníctvom kvízu otestovať svoje schopnosti v rozoznávaní falošných správ. Zaujímavou súčasťou stránky je súbor 16 „najväčších a najhorších“ hoaxov zo sveta, z ktorých návštevníci webu vyberajú ten najhorší a „najfalošnejší“. Pre učiteľov sú dostupné cvičenia v anglickom, španielskom, poľskom, talianskom, francúzskom či ukrajinskom jazyku.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa faktov 2017 iniciatíva ponúka aj možnosť evidovať aktivitu učiteľov a širokej verejnosti v oblasti overovania faktov prostredníctvom elektronického formulára. Zapojiť sa môžete aj používaním oficiálneho hashtagu #factcheckit pri zdieľaní vlastných aktivít v tejto oblasti či návšteve podujatí.
Monika Hossová
Zdroj: factcheckingday.com, Foto: Flickr – Ewa Rozkosz