Centrum duševného zdravia ViaSua organizuje online kurz s názvom Kyberšikanovanie, hate-speech a trolling. Prevencia a riešenie kyberagresie. Kurz bude prebiehať cez platformu ZOOM.
Kurzu sa môžu zúčastniť školskí psychológovia, učiteľ/ia, psychológovia, sociálni pracovníci/pedagógovia, terapeuti. Okrem toho získajú záujemcovia certifikát a príručku s rôznymi aktivitami zameranými na túto tému.
V rámci programu vystúpi PhDr. J.Tomková, psychologička, terapeutka a lektorka, bývalá školská psychologička. Témou bude: Ako rozumieť online rizikám kyberšikanovanie, hate-speech a trolling? Čo je “len” jazyk mladých a čo už je legislatívne postihnuteľná kyberagresia? Ako riešiť incidenty? Kazuistiky a aktivity pre prevenciu.
Od 1. júla 2021 vstúpila do platnosti novela zákona o kyberšikanovaní s trestnými sadzbami od 1- 6 rokov. Aj v dôsledku pandémie, vzrastajúcich frustrácii (aj) detí a mladých ľudí, obmedzenému stretávaniu sa detí naživo, vzrastá tak počet incidentov kyberagresie ako aj rozmery jej krutosti. S kyberšikanovaním sa stretlo každé tretie dieťa a nárast kyberagresie má stále vzrastajúci trend. Aj z tohto dôvodu je nevyhnutné deti vzdelávať o tom, aké správanie je ešte „hrou“ a ktoré je už neprípustné, je porušovaním zákona. Ubližovaniu a trestom chceme predchádzať, na to však je potrebná systematická prevencia a vzdelávanie.
Viac informácii a prihlásenie sa na kurz alebo J. Tomková na čísle 0918 122 216, tomkova.viasua@gmail.com.
Viac o lektorke : PhDr. Jarmila Tomková, psychologička, ViaSua, o.z., tomkova.viasua@gmail.com
- Šikanovaniu sa venovala výskumne na Výskumnom ústave detskej pychológie od r. 2008, viedla SK tím v medzinárodnej vedeckej spolupráci EU Kids Online. O šikanovaní odborne publikovala a dodnes vzdeláva.
- 7 rokov pôsobila ako školská psychologička na ZŠ, kde vyvinula a realizovala viaceré rozvojové a preventívne projekty, vrátane rovesníckeho programu Žiaci proti šikanovaniu (2015).
- Absolvovala dlhodobý výcvik systemického prístupu v psychoterapii (ISZ KE), ďalej sa vzdeláva v naratívnej praxi.
- Je jednou z prvých členiek expertného tímu Iuventy Slovenský inštitút mládeže, v program Škola bez nenávisti.
- Je spoluzakladateľka o.z. DigiQ, ktoré sa venuje bezpečnému správaniu s na internete.
- Založila a vedie o.z. ViaSua, kde sa venuje naratívnej terapii, supervízii, prevencii negatívnych sociálnych javov.
- Je konzultantkou pre školských psychológov, pre školy, neziskový sektor aj súkromné spoločnosti (ESET, s.r.o.) v témach efektívnej prevencie a vzdelávania.