Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/9/f/9fd5c483-d723-4e1a-a2d0-4ed8a7af7d31/medialnavychova.sk/web/wp-content/themes/Zephyr/framework/templates/blog/single-post.php on line 56
Internet sa stal pevnou súčasťou našich životov. V online svete trávime stále viac času a postupne si v ňom vytvárame vlastné virtuálne identity. No neobmedzený prístup na internet má aj svoje tienisté stránky. Tak ako v bežnom živote, aj v tom virtuálnom, na nás číhajú hrozby. V tichosti vyčkávajú na naše zlyhanie, aby sa mohli zmocniť toho, čo je pre nás najcennejšie. A v mnohých prípadoch sa im to aj podarí len vďaka tomu, že nepripisujeme dostatočný význam bezpečnosti a správame sa často nezodpovedne.
Prostredie kybernetických hrozieb sa neustále vyvíja. Kyberzločinci sa nezastavia pred ničím, len aby sa dostali k svojmu cieľu. V uplynulých mesiacoch sme mohli byť svedkami niekoľkých masívnych útokov, ktoré ohrozili organizácie po celom svete, narušili chod spoločnosti v kritických odvetviach a zmocnili sa citlivých údajov miliónov používateľov. V ohrození nie sú len veľkí hráči, cieľom môže byť aj malá firma, inteligentná domácnosť či bežný používateľ internetu. Je preto nevyhnutné myslieť v prvom rade na bezpečnosť a správať sa zodpovedne aj v online prostredí, aby sme si ochránili naše virtuálne životy.
Globálna bezpečnostná spoločnosť Kaspersky Lab dnes na Slovensku oficiálne uvádza aktualizované verzie vlajkových riešení Kaspersky Total Security 2018 a Kaspersky Internet Security 2018, ktoré vďaka komplexnej ochrane pomáhajú ľuďom starať sa o ich virtuálne životy, chrániť súkromie, rodinu, financie či zariadenia pred kybernetickými útokmi.
Internet nepochybne zmenil naše návyky a celkom významne ovplyvňuje náš životný štýl. Vďaka nepretržitému pripojeniu na internet, digitálnym smart zariadeniam a nespočetnému množstvu aplikácií si dokážeme užívať možnosti, o ktorých sa nám predtým ani nesnívalo. Mnohé z obľúbených činností – ako nakupovanie, finančné transakcie, získavanie informácií, sledovanie médií, komunikácia či sociálne interakcie – sa dnes vo veľkej miere odohrávajú vo virtuálnom prostredí. V online trávime čoraz viac času, pričom tam zanechávame kus zo svojich skutočných životov. Podľa prieskumu Slovakia online 2015 uskutočneného agentúrou Median SK, ktorá skúmala digitálny život viac ako 3 miliónov Slovákov, podiel online komunity na Slovensku sa zdvojnásobil za posledných 10 rokov. Slováci strávia v priemere takmer 3 hodiny denne v online, pričom toto číslo naďalej rastie.
Či si to uvedomujeme alebo nie, náš život sa dnes odohráva akoby v dvoch paralelných svetoch – v tom skutočnom a v tom virtuálnom. Zatiaľ čo v tom skutočnom sa správame pomerne zodpovedne, v tom virtuálnom sa často bezdôvodne vystavujeme rizikám, ktoré však môžu negatívne ovplyvniť naše skutočné životy.„Offline a online prostredia sú dnes čoraz viac prepojené a je len veľmi ťažko definovať, kde sú hranice. V online prostredí sa cítime uvoľnenejšie, strácame zábrany, za monitorom počítača sa cítime bezpečnejšie – nikto nás nevidí a nepočuje. Práve preto sme o čosi menej obozretní a často popúšťame zo svojich noriem a pravidiel správania sa. Máme pocit, že to všetko je len hra, ktorá sa skončí vypnutím počítača. Vzniká tak mylná predstava, že naše správanie v online nie je skutočné a nepredstavuje pre nás riziko. Opak je však pravdou. Aj v online svete stoja na druhej strane skutoční ľudia, ktorí si vytvárajú skutočné obrazy o nás a našom správaní. Rovnako skutočné sú aj riziká, ktorým naše správanie vo virtuálnom svete vystavujeme. Mali by sme byť preto obozretní, aby sme sa vyhli negatívnym dôsledkom. Tých je čoraz viac a aj z vlastnej praxe poznáme niekoľko prípadov, kedy sa predovšetkým mladí ľudia stali obeťami kybernetických hrozieb, ktoré vážne zasiahli do ich skutočných životov,“ konštatuje Marek Madro, riaditeľ a psychológ z internetovej poradne pre mladých IPčko.sk.
Potreba ochrany našich virtuálnych životov
Rastúca konektivita so sebou nesie aj opodstatnené obavy o bezpečnosť. V prvom rade ide najmä o ľahostajnosť zo strany používateľov voči dodržiavaniu základných bezpečnostných pravidiel. Z indexu Kaspersky Cybersecurity Index vyplýva, že viac ako tretina používateľov (39%) nemá svoje zariadenia chránené pred kybernetickými hrozbami ako malvér, finančné podvody, hacknutie zariadenia za účelom získania prístupu k citlivým údajom a pod. Ak vezmeme do úvahy, že v súčasnosti sa vo svete používa viac ako 6 miliárd pripojených zariadení (smart zariadení), je táto skutočnosť ešte hrozivejšia.
Dragan Martinovic, Managing Director pre región EE v spoločnosti Kaspersky Lab tento stav komentuje: „Zariadenia, ktoré používame, významne ovplyvňujú náš životný štýl a spôsob, akým fungujú napr. aj rodiny. Otvárajú pre nás nové možnosti na vytváranie kontaktov, získavanie informácií, komunikáciu a uskutočňovanie takmer všetkých finančných transakcií bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzame. Uľahčili nám náš skutočný život, no ako vidíme z našich prieskumov, konštantná konektivita prináša zo sebou prirodzené obavy o bezpečnosť – od strachu, že sa staneme obeťou nejakej hrozby až po starosti o to, s akým obsahom sa naše deti stretávajú online. Naše aktualizované riešenia Kaspersky Internet Security a Kaspersky Total Security sú vyvíjané práve s ohľadom na tieto obavy, aby zaručili používateľom komplexnú ochranu. Poskytujú šikovnejší spôsob starostlivosti o digitálny svet nás a našich rodín, aby sme si mohli nerušene a bezpečne vychutnávať výhody virtuálneho sveta.”
Online domácnosť 2.0
Priemerná domácnosť dnes trávi väčšinu svojho dňa online. Platí tu rovnica – čím viac surfujeme po internete, tým väčšia je šanca, že narazíme na infikovanú webstránku a staneme sa obeťou škodlivej kybernetickej aktivity. Z výsledkov každoročného prieskumu spoločnosti Kaspersky Lab vyplynulo, že až 63% internetových používateľov sa obáva podvodných emailov a webstránok (tzv. phishing). Riešenia Kaspersky Internet Security a Kaspersky Total Security obsahujú anti-phishingovú technológiu, ktorá ochráni používateľov pred podvodnými emailami a tzv. spamom, ako aj falošnými webovými stránkami či odkazmi na podvodný web. Navyše, aktualizovaný nástroj URL Advisor je schopný rozoznať a upozorniť používateľa na nedôveryhodný, podozrivý či nebezpečný link na stránku obsahujúcu phishing alebo stránku, ktorá môže vážne poškodiť počítač.
Hodnota citlivých údajov
Popri strachu z otvorenia infikovaných webových stránok či emailov, trápi bežných používateľov aj obava o stratu informácií a údajov, ktoré majú uložené vo svojich zariadeniach, pričom najväčšiu cenu pripisujú fotografiám. V prieskume spoločnosti Kaspersky Lab sa ukázalo, že strata našich digitálnych spomienok je pre nás viac stresujúcou ako rozchod s partnerom či ochorenie nášho domáceho zvieracieho maznáčika.
Viac ako polovica (56%) používateľov sa bojí, že by sa ich dáta stali predmetom vydierania, teda ransomvéru, pričom táto obava vzrástla po nedávnych útokoch epidémie WannaCry. Aj preto obsahujú riešenia Kaspersky Internet Security a Kaspersky Total Security anti-ransomvérový nástroj, ktorý bol aktualizovaný a dnes je schopný bojovať aj proti tým najkomplikovanejším ransomvérom.
Ochranu súkromia zase zabezpečuje nový AppLock pre Android. Ide o funkciu, ktorá poskytuje špeciálnu vrstvu ochrany zabezpečenú tajným kódom, ktorý chráni špecifické aplikácie ako napr. rôzne messenger služby, sociálne siete, e-mailovú komunikáciu či iné osobné a tajné informácie používateľa pred neoprávneným prístupom. Špeciálne v prípadoch, ak sa zariadenie dostane do tých nesprávnych rúk. Ďalšou výhodou je služba Kaspersky Secure Connection, ktorá zašifruje celú komunikáciu a dátový tok pri používaní nechráneného Wi-Fi pripojenia alebo pri prezeraní podozrivých webových stránok.
Deti v centre pozornosti
Popri obavách o bezpečnosť údajov a ochranu súkromia slabým miestom nášho prepojeného sveta môžu byť aj členovia rodiny, ktorí tak ako my trávia svoj voľný čas online. Napríklad, až 60% rodičov má strach, že sa ich deti dostanú k nevhodnému obsahu na internete. Vývojári v Kaspersky Lab preto vložili do poslednej verzie Kaspersky Total Security inovovanú verziu rodičovskej kontroly. To im umožňuje sledovať, koľko času trávia ich deti online a limitovať ho, určiť a nastaviť aplikácie vhodné pre deti a vyhnúť sa tak nevhodnému obsahu či webstránkam, ktoré môžu ohroziť ich zdravý vývin (ide napríklad o obsah pre dospelých, drogy či alkohol) – na to slúži Kaspersky Safe Kids.
Aktualizované verzie Kaspersky Internet Security a Kaspersky Total Security sú dostupné už aj na Slovensku na www.kaspersky.sk.
Spoločnosť Kaspersky Lab patrí medzi popredné svetové spoločnosti zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou, ktorá na trhu pôsobí už 20 rokov (od roku 1997). Dlhodobú analýzu hrozieb, ako aj dlhoročné skúsenosti v oblasti internetovej bezpečnosti využíva spoločnosť Kaspersky Lab pri vývoji bezpečnostných riešení a služieb zameraných na ochranu podnikov, kritických infraštruktúr, štátnych či vládnych inštitúcií, ale aj bežných spotrebiteľov po celom svete. Portfólio spoločnosti Kaspersky Lab zahŕňa komplexné riešenia v oblasti ochrany koncových bodov, ako aj množstvo špecializovaných bezpečnostných riešení a služieb poskytujúcich účinnú ochranu proti sofistikovaným a neustále sa vyvíjajúcim digitálnym hrozbám. Viac ako 400 miliónov používateľov a 270 tisíc korporátnych klientov po celom svete využíva na svoju ochranu technológie a riešenia vyvinuté spoločnosťou Kaspersky Lab.
Viac informácií nájdete na www.kaspersky.sk alebo www.kaspersky.com.
Internetová poradňa IPčko.sk bola založená v roku 2012, ktorá denne poskytuje psychologickú pomoc, sociálne, právne, ako aj osobnostno-rozvíjajúce sa poradenstvo pre všetkých, ktorí sa ocitli v krízovej situácii. Tím odborných poradcov doteraz absolvoval viac ako 60 000 online chatov predovšetkým s mladými ľuďmi o ich problémoch, snažiac sa dať im podporu a porozumenie. V súčasnosti žije väčšina mladých ľudí intenzívne svoje virtuálne životy, pričom sa vystavujú mnohým rizikám. Vo virtuálnom svete sa rovnako snažia hľadať pomoc v rozličných online komunitách a diskusných fórach, ktoré pre nich môžu znamenať ďalšie riziko. IPčko.sk im poskytuje zdravú alternatívu, ako sa vysporiadať s ich problémami.
Viac informácií nájdete na www.ipcko.sk.
Pre ďalšie informácie prosím kontaktujte:
Grayling Slovakia
Monika Révayová
Tel.: +421 2 5920 1408, 0915 759 467
Email: monika.revayova@grayling.com
mh
Zdroj: Tlačová správa