Medzi najelementárnejšie problémy týkajúce sa ochrany dát online je špionážny softvér alebo vírusy. Štyri percentá slovenských detí uviedlo, že niekto použil ich heslo, aby sa dostal k ich informáciám na internete alebo im ukradlo identitu. Myslí sa tým, že sa na internete niekto cudzí vydával za nich. V porovnaní s dátami z roku 2010 má tento problém klesavú tendenciu. Vyplýva to z predbežných výsledkov výskumu európskej mládeže na internete EU Kids Online.
Viac o tejto problematike hovoril koordinátor projektu z Katolíckej univerzity v Ružomberku Pavel Izrael. Upozornil na to, že zatiaľ čo relatívne málo (dve percentá slovenských a dve až päť percent európskych detí a mladých) uviedlo, že prišli o peniaze, pretože ich niekto na internete podviedol, významnejším problémom sú nákupy cez aplikácie. Štyri až desať percent opýtaných v piatich doteraz analyzovaných krajinách uviedlo, že minulo príliš veľa peňazí nákupmi cez aplikácie (tzv. in-app purchase) alebo počas hrania online hier. Na Slovensku to boli štyri percentá detí a mladých.
Skúsenosť s tým, že si ich niekto lokalizoval, pretože stopoval ich mobilný telefón, uviedli tri percentá slovenských respondentov. Z predbežných výsledkov výskumu vieme, že na Slovensku, rovnako ako v Nórsku, má osem percent detí a mladých skúsenosť so špionážnym softvérom alebo počítačovými vírusmi.
Štyri percentá slovenských detí a mladých uviedlo, že niekto použil ich heslo, aby sa dostal k ich infomáciám na internete alebo im ukradlo identitu v zmysle, že sa na internete niekto cudzí vydával za nich. V doteraz analyzovaných krajinách sa počty detí, ktoré majú skúsenosť s týmto problémom, pohybovali v rozmedzí dve percentá (Taliansko) až deväť percent (ČR). Šiestim percentám opýtaných na Slovensku sa stalo, že boli zneužité ich osobné informácie.Výskum EU Kids Online bol v rokoch 2017 a 2018. Národnú reprezentatívnu vzorku tvorili deti a mladí vo veku 9 až 17 rokov v piatich európskych krajinách, a to v Estónsku, Nórsku, Taliansku, Česku a na Slovensku. Výsledky zo všetkých 14 krajín sa pripravujú. Dáta na Slovensku zbierali od apríla do júna 2018.
Zdroj: TASR