Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/9/f/9fd5c483-d723-4e1a-a2d0-4ed8a7af7d31/medialnavychova.sk/web/wp-content/themes/Zephyr/framework/templates/blog/single-post.php on line 56
Zuzana Hanzelová sa v rámci svojej novinárskej profesie už niekoľko rokov venuje domácej politickej scéne, ale aj otázkam rómskej menšiny. Momentálne pracuje ako reportérka spravodajstva vo verejnoprávnej inštitúcii RTVS. 13. marca 2017 zavítala na pôdu Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave, kde študentom aplikovaných mediálnych štúdií priblížila prácu novinára na Slovensku a venovala sa aj problematike mediálnej manipulácie.
Známa novinárka otvorila diskusiu otázkou: „Sú, podľa vás, médiá zmanipulované?“ Podľa reakcie študentov, ale aj podľa slov Zuzany Hanzelovej dominuje všeobecná predstava, že súčasné médiá sú zmanipulované. Zároveň však dodáva, že situácia nie je taká kritická, ako si čitatelia či diváci predstavujú. Ak v médiách dôjde k manipulácii informácií, ide spravidla o problém jednostranného spracovania spravodajskej témy, prípadne táto situácia vyplýva z nepripravenosti novinára a nedostatočného overenia faktov.
Vo svojom vystúpení sa novinárka venovala aj problematike politickej manipulácie médií, ktorá sa v poslednom období stala často pertraktovanou témou. Tá sa, podľa Zuzany Hanzelovej, prejavuje najmä zamlčiavaním určitých faktov alebo častí informácií, preferovaním určitých tém či respondentov, ale, predovšetkým, spôsobom spracovania reportáže či správy. Hanzelová upozornila, že každá téma sa dá spracovať viacerými spôsobmi a práve spôsob spracovania môže ovplyvniť výsledný dojem či názor diváka. „Každý novinár by si mal zachovať osobnú nezainteresovanosť a mal by dať rovnakú príležitosť vyjadriť sa k problému obom stranám. Ak hovoríme o politike, to, ktorý politik nám je sympatický a ktorý, naopak, nesympatický, musí ísť stranou,“ dodáva redaktorka.
Na záver vystúpenia sa Zuzana Hanzelová so študentmi podelila o niekoľko zaujímavých rád pre budúcich novinárov. Za najdôležitejšie považuje zachovanie si osobnej integrity a dôsledné preverovanie faktov týkajúcich sa spracovávanej témy. Nemenej dôležitým prvkom je komunikácia, neustále spytovanie sa a nazeranie na problematiku z viacerých uhlov pohľadu. Študentom taktiež odporučila využívanie sociálnych sietí ako pracovných nástrojov, pretože práve tie považuje za médiá poskytujúce priestor pre komunikáciu vlastnej práce, ale aj pre získavanie názorov a postojov publika.
Monika Hossová