Technológie sú pre nás prínosom vo všetkých oblastiach života. Pomáhajú nám v komunikácii, vo vzdelávaní, zlepšujú zdravotnú starostlivosť, rozširujú možnosti zábavy, ale aj napomáhajú v každodennom živote pri bežných problémoch, ktoré za pomoci internetu vieme vyriešiť efektívnejšie. Znie to ako z rozprávky. Všetko má však dve strany a moderné technológie nie sú výnimkou.
Dnes používame technológie úplne pri všetkom. Hneď po zobudení si pozrieme, čo sa za noc stihlo všetko udiať; raňajky chutia lepšie s pusteným podcastom v pozadí alebo videom na YouTube; čas v autobuse si skrátime scrollovaním Instagramu alebo TikToku. Svet okolo nás a prítomný okamih sa úplne stráca a rovnako aj hranica medzi mediálnou realitou a tou skutočnou.
Koľko času trávime používaním smartfónov?
Študenti Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave uskutočnili v roku 2020 celoslovenský prieskum o používaní mobilných zariadení. Výsledky ukázali, že používatelia trávia na mobilných zariadeniach priemerne 4 hodiny a 6 minút denne, čo za týždeň predstavuje takmer 29 hodín.
Najčastejšie používané aplikácie sú Instagram (26 minút denne), Messenger (21 minút denne) a YouTube (20 minút denne). Celkovo strávia používatelia na sociálnych sieťach 2 hodiny a 3 minúty denne, pričom 42 minút venujú sledovaniu filmov, seriálov alebo hudbe.
Nadmerná digitalizácia nás postupne môže priviesť k osamelosti, narúšaniu partnerských a rodinných vzťahov alebo ku negatívnym javom, ako je kyberšikana, či prítomnosť nenávistných prejavov v online priestore. Neustále prepínanie medzi technológiami a okolitým svetom oslabuje koncentráciu, pamäť alebo kritické myslenie.
Cítime stres, no nevieme odkiaľ pochádza. Odpoveďou môže byť napríklad informačné preťaženie, ktoré je v dnešnom svete úplne bežné. Riešením týchto problémov môže byť digitálny detox, ktorý nám pomôže získať späť kontrolu nad technológiami a zlepšiť našu celkovú pohodu.
Prečo som sa rozhodla „vypnúť“?
Pre digitálny detox som sa rozhodla preto, lebo som cítila preťaženie. Nevnímala som svet okolo seba, bola som pohltená mojím vlastným svetom, ktorý som ešte nadmernou digitalizáciou posilňovala. Chcela som mať väčšiu kontrolu a vedieť dokázať oceniť hodnotu prítomnosti.
Preto som sa rozhodla na určitý čas odpojiť od technologických vplyvov. Mojím cieľom nebolo úplne vzdialenie od technológií, ale naučiť sa ich používať vedome a zdravým spôsobom, aby som si v budúcnosti vedela určiť, kedy a ako ich využívať v prospech mojej pohody.
Typy digitálneho detoxu, ktoré som vyskúšala:
- úplný digitálny detox,
- periodický digitálny detox,
- tematický detox (zameraný na konkrétnu oblasť).
Spomínané typy digitálneho detoxu som vyskúšala, pretože som ich vnímala ako nevyhnutný proces, ktorý mi pomôže nastaviť si hranice a lepšie kontrolovať používanie technológií v budúcnosti. Poznáme však aj ďalšie typy digitálneho detoxu, napr. dovolenkový detox, nastavenie časového limitu pre používanie niektorých aplikácií či vypnutie upozornení.

Úplný digitálny detox
Začala som úplným digitálnym detoxom. Odstránila som všetky digitálne technológie z môjho každodenného života na dva týždne. Úplný detox znamená odstránenie:
- televízie a filmov,
- prístupu na internet,
- počítača, notebookov,
- smartfónov,
- písania SMS,
- sociálnych médií,
- všetkých digitálnych obrazoviek.
Už počas tohto dvojtýždňového obdobia som vnímala okamžité zlepšenie spánkového režimu a môj deň pôsobil vyváženejšie, skutočne trval celých 24 hodín. Ráno som nemala dôvod ležať v posteli zbytočne dlho a mala som chuť naozaj niečo robiť. Uvedomila som si, že cvičenie, čítanie kníh, upratovanie, maľovanie alebo písanie denníku, má zrazu úplne inú hodnotu.
Samozrejme, dopady problému s nadmerným používaním technológii sa ukazovali tiež od samého začiatku. Vždy, keď som si uvedomila, že nemám mobil vo vrecku, začala som panikáriť, a tento pocit ma sprevádzal niekoľko dní. Rovnako som pociťovala úzkosť, keď mi napadla otázka, na ktorú som okamžite chcela poznať odpoveď, no nemala som prístup k internetu. Najväčším extrémom pre mňa bolo, keď som si začala predstavovať, že scrollujem.
Tieto myšlienky som musela stopovať sprítomňovaním. Bolo to náročné, no počas tohto procesu som si uvedomila, že konečne žijem pomalším tempom a učím sa trpezlivosti. Po dvoch týždňoch bez mobilu mi scrollovanie pripadalo skôr nepríjemné než prirodzené. Mojim očiam aj pocitom trvalo pár minút, kým si na to opäť zvykli.
Sprítomňovanie, všímavosť, mindfulness
Rada by som sa zastavila pri pojme sprítomňovanie, vďaka ktorému som z digitálneho detoxu začala hneď od začiatku ťažiť najviac. Sprítomňovanie, známe aj ako mindfulness, je technika, ktorá sa využíva na zvládanie nutkaní, nepríjemných myšlienok. Pomáha nám presunúť svoju pozornosť z hlavy do svojho tela, k zmyslom, k nášmu dychu.
Používa sa aj pri odvykaní od návykových látok, ako je alkohol či drogy, kde pomáha zvládať cravingy (túžby), ale aj pri disociatívnych stavoch, keď má človek pocit, že sa odpája od reality. V týchto situáciách pomáha sústrediť sa na prítomný okamih, na dych, dotyk predmetov, zvuky, či počítanie predmetov alebo farieb okolo seba. Túto techniku som si osvojila v minulosti počas terapií, kedy som pracovala so stresom. Rozhodla som sa ju využiť aj počas nutkavých myšlienok opäť použiť telefón.
Periodický digitálny detox
Následne po dvoch týždňoch som prešla na periodický digitálny detox, ktorý tiež spočíva vo vyradení digitálnych technológii zo svojho života. Periodický detox však znamená vedomé vyhradenie určitých častí dňa alebo týždňa, počas ktorých fungujeme bez technológii.
Ja som si to prispôsobila podľa svojich nárokov a vyhradila som si časti v týždni, kedy budem fungovať s technológiami. Aby som sa neodstrihla od sveta úplne, každý deň som si dovolila pozerať televízne noviny a hneď po skončení, som ich vypla. Stredy v konkrétnych poobedných hodinách, som mala vyhradený čas na mobil a sociálne siete.
Tematický detox
Po pár týždňoch v tomto režime, som nebola spokojná s tým, že som sa tak rýchlo vrátila k sociálnym sieťam a prešla som na detox od sociálnych sieti s tým, že môj prispôsobený periodický detox stále pretrvával. Každú sobotu večer som si zapla jeden film a v konkrétnych poobedných hodinách som trávila čas na mobile a počítači bez využívania akejkoľvek sociálnej siete. Tento spôsob detoxu prebiehal mesiace a ja som si to nemohla vynachváliť.

Čo možno dosiahnuť digitálnym detoxom?
Mojím cieľom digitálneho detoxu nebolo úplné vyradenie technológií z môjho života, ale osvojenie si vedomého a zdravého prístupu k ich používaniu prostredníctvom nastavenia jasných hraníc do budúcnosti a lepšieho porozumenia momentom, kedy moja myseľ dosahuje svoj limit.
Vedomé rozhodnutie tráviť menej času na sociálnych sieťach vedie k vyššej životnej spokojnosti a zníženiu výskytu negatívnych emócií, ako je smútok, úzkosti a depresie. Okrem toho som si všimla zlepšenie schopnosti sústrediť sa a venovať sa aktivitám bez neustáleho rozptýlenia.
Získala som viac času na rozvíjanie svojich záujmov, na reálne sociálne interakcie a zlepšila sa aj kvalita môjho spánku, pretože som sa naučila lepšie regulovať používanie technológií pred spaním. Digitálny detox mi tiež umožnil znovu objaviť hodnotu prítomného okamihu a posilnil moju schopnosť byť plne zapojená do toho, čo práve robím.
Závislosť od internetu u mladých
S narastajúcim časom stráveným na internete sa objavuje aj otázka závislosti a jej psychologických dopadov. Prieskum odborníkov z Katedry ošetrovateľstva Fakulty zdravotníckych odborov PU v Prešove a Ústav ošetrovateľstva Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach odhaľuje, že pre mnohých mladých je nevyhnutnosťou, bez ktorej si nevedia predstaviť svoj život. Prieskum analyzuje ich online správanie, čas strávený na internete, preferované zariadenia a psychologické vplyvy nadmerného používania digitálnych technológií.
Nahradím týmto – Výsledky skúmania ukazujú, že mladí ľudia vo veku od 11 do 25 rokov v prevažnej miere surfujú na internete pomerne dlho, svoje správanie však dokážu kontrolovať. Najčastejšie k internetu pristupujú prostredníctvom smartfónov a denne strávia online približne 2 až 4 hodiny.
Zaujímavé sú výsledky v oblasti psychologického vplyvu na používateľa – viac ako 60 % respondentov si myslí, že život bez internetu by bol nudný, prázdny a smutný a takmer polovica respondentov v minulosti zažila pocit podráždenosti až agresivity, keď ich niekto pri používaní internetu vyrušil.
V prípade, že vy alebo vaši blízki máte podozrenie, že aj u vás dochádza k nadmernému používaniu internetu a máte komplikácie v psychickej, sociálnej, pracovnej alebo školskej oblasti, obráťte sa na odborníkov. Nápomocné môžu byť aj iniciatívy venujúce sa tejto oblasti, napr. Závislosť od internetu či platforma neZavislost.sk.
Autorka: Natália Laubertová
Zdroje:
https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/IDAN/2020/641540/EPRS_IDA(2020)641540_EN.pdf
https://eduworld.sk/cd/marcela-kozejova-palkechova/6228/doprajte-si-digitalny-detox-ako-na-to
https://touchit.sk/slovenski-studenti-zrealizovali-prieskum
http://www.cspsychiatr.cz/dwnld/CSP_2019_1_9_13.pdf
https://eduworld.sk/cd/marcela-kozejova-palkechova/6228/doprajte-si-digitalny-detox-ako-na-to