V Bratislave sa 24. novembra 2016 konala konferencia Školy s rešpektom. Konferenciu pripravila Koalícia pre deti Slovensko, ktorá navrhuje nový systém vzdelávania v základných školách. Cieľom tejto konferencie s medzinárodnou účasťou bolo predstaviť nové nápady škôl ako i národný program rozvoja výchovy a vzdelávania Učiace sa Slovensko v kontexte medzinárodných trendov a skúseností s aktuálnou reformou kurikula vo Fínsku. Konferencie sa zúčastnili viacerí hostia, medzi nimi aj minister školstva Peter Plavčan.
Minister Peter Plavčan sa počas konferencie vyjadroval k otázkam žiakov, rodičov a učiteľov a hovoril tiež o propravovanej reforme školstva. "Treba vrátiť úctu a vážnosť učiteľom a k tomu patrí aj zvyšovanie platov. Vytvoriť im dobré podmienky, aby sa oni aj žiaci cítili v škole dobre a chodili tam s radosťou. Ja sľubujem, že zo svojej pozície urobím pre to čo najviac. Ale svoj imidž a zlepšenie klímy by si mala budovať každá škola," navrhol minister.
Na konferencii sa predstavili aj slovenské školy, ktoré už úspešne rozvíjajú zmenu vzdelávania a sústreďujú sa na jedinečnosť každého dieťaťa. K zámeru konferencie sa vyjadrila prezidentka Koalície pre deti Slovensko Dana Rušinová: "Konferencia je náš príspevok do súčasnej diskusie k zmene vzdelávania, ako by o 10 rokov malo vyzerať v rešpektujúcich školách. Spájame ľudí z teórie a praxe s inštitúciami, aby sme mali vzdelávanie pre skutočné potreby. Nechceme ho robiť pre deti, ale s deťmi, pretože sú naši dôležití partneri. Tiež chceme napĺňať s vzdelaním súvisiace články aj u nás prijatého Dohovoru OSN o právach dieťaťa, aby deti boli šťastné aj v škole, kde trávia po rodine najviac času. Čiže škola je veľmi dôležitá pri formovaní detí."
Súčasťou konferencie boli aj diskusie k fínskej reforme kurikala, ktorá je podľa slov odbornej konzultantky Marjaany Manninen snahou o prispôsobenie sa dobe, požiadavkám spoločnosti a aj budúcnosti. „Naším cieľom je zvýšiť zmysluplnosť učenia pedagogickou zmenou. Dať žiakom pocítiť, aby boli úspešní, mali záujem učiť sa, motivovať ich, aby mali radosť z učenia aj záujem vzdelávať sa celý život. Vytvorili sme víziu vzdelávania pre krajinu a chceme ju naplniť so samosprávou a rôznymi inštitúciami," povedala Marjaana Manninen.
Ďalšou významnou hosťkou bola generálna riaditeľka sieťovej organizácie Eurochild v Bruseli, ktorá predstavila desaťročnú stratégiu Európsky semester. Organizácia Eurochild združuje 176 inštitúcií v 35 krajinách s obhajobou práv dieťaťa a zlepšenia kvality života detí a mladých ľudí. "Naša vízia dáva deti do inej pozície, nechceme pracovať pre ne, ale s nimi. Chceme zlepšiť ich postavenie v spoločnosti aj riešiť otázku chudoby. Investíciu do detí možno podporiť aj z európskych fondov. Naša práca sa opiera o zásady Dohovoru OSN o právach dieťaťa," konštatovala Jana Hainsworth.
Zdroj a foto: teraz.sk, http://www.koaliciapredeti.sk/