Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/9/f/9fd5c483-d723-4e1a-a2d0-4ed8a7af7d31/medialnavychova.sk/web/wp-content/themes/Zephyr/framework/templates/blog/single-post.php on line 56
Od budúceho roka sa chystá medzinárodné testovanie pätnásťročných žiakov (PISA), ktorí si okrem čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti vyskúšajú aj schopnosť odhaľovania dezinformácií (takzvané fake news).
Pre BBC to oznámil Andreas Schleicher, riaditeľ odboru vzdelávania OECD. Nevýhodou týchto testov je ich cena. Práve tento faktor často ovplyvňuje rozhodnutie ministerstva školstva v tom či sa dané testy v krajine uskutočnia. Európska komisia nedávno vydala štúdiu o mediálnej gramotnosti v krajinách EÚ. Táto štúdia v rokoch 2010 – 2016 sledovala aktivity jednotlivých štátov EÚ v oblasti zvyšovania mediálnej gramotnosti obyvateľstva. V susednom Česku vzniklo viacero projektov zameraných na lepšie pochopenie a porozumenie médií, taktiež došlo k rozvoju mediálnej výchovy na školách. Problémom je však opäť financovanie. Štát vyčleňuje málo peňažných prostriedkov na podporu rôznych projektov, ktoré by zlepšovali mediálnu gramotnosť obyvateľstva. A to aj napriek závažnej situácii v oblasti mediálnej problematiky. Najzávažnejším problémom súčasnosti je práve rozlišovanie informácii do dezinformácií.
Spracovala: Marija Hekelj, Zdroj: Aktuálně.cz, Foto: Aktuálně.cz – Vojtěch Marek