Podľa štúdie Bulharského inštitútu otvorenej spoločnosti Index mediálnej gramotnosti 2018 sú voči falošným správam, dezinformáciám a konšpiračným teóriám najmenej odolné krajiny juhovýchodnej Európy. Ako je na tom Slovensko?
Index mediálnej gramotnosti 2018 (Media Literacy Index) je výskumnou správou, ktorá hodnotí 35 európskych krajín v schopnosti krajín brániť sa mediálnym manipulácii a negatívnemu dopadu týchto fenoménov. Štúdia pracuje s viacerými faktormi, medzi ktorými sa nachádza aj úroveň a význam mediálnej gramotnosti v danej spoločnosti, používanie nových médií či dôvera spoločnosti k médiám.
Podľa výskumnej správy sú najmenej odolné krajiny juhovýchodnej Európy, od Chorvátska až po Turecko, vrátane Maďarska a Cypru. Dôvodom slabých výsledkov týchto krajín je nedostatočné vzdelávanie a kontrolované médiá a uvedené krajiny sú preto vo vzťahu k falošným správam zraniteľnejšie. Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo na stredných priečkach, avšak za ním sa už nachádzajú väčšinou len spomínané krajiny juhovýchodnej Európy.
Odborníčka na mediálnu výchovu na Slovensku, Nataša Slavíková, vidí problém umiestnenia Slovenska najmä v chýbajúcej synergii medzi jednotlivými článkami, ktoré sa venujú tejto oblasti na Slovensku: „Napriek tomu, že je tu množstvo iniciatív, táto práca nie je koordinovaná a systémová. Nefunguje synergický efekt a musím povedať, že Ministerstvo školstva a Ministerstvo kultúry marginalizuje mediálnu výchovu. Možno, že práve táto správa bude viesť k tomu, aby sa situácia zlepšila.“ Dr. Slavíková upozorňuje aj na potrebu budovania kompetencie kritického myslenia, pravidelnej kontroly a vyhodnocovania stavu mediálnej gramotnosti na Slovensku. Významnú úlohu v tomto smeru prikladá verejnoprávnym médiám, ktoré považuje za médiá, ktoré vzdelávajú a oslovujú široké spektrum obyvateľstva.
Celý rozhovor s Dr. Natašou Slavíkovou v Rádiu Aktual si môžete vypočuť kliknutím na tento odkaz.