Výhercovia 2. ročníka sútaže o najlepšie príklady dobrej praxe výučby mediálnej výchovy na základných a stredných školách sa 9. februára zúčastnili exkurzie na pôde Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave.
Cieľom súťaže s témou "Dobré médiá" bolo zozbierať a oceniť kvalitné edukačné materiály, ktoré poukazujú na pozitívne aspekty médií v živote človeka. Tieto materiály by mali predstavovať užitočnú pomôcku pre učiteľov mediálnej výchovy na slovenských základných a stredných školách. Jednou zo zaujímavých cien, ktoré získali výhercovia 2. ročníka, bola práve exkurzia pre kolektívy tvorcov ocenených príkladov do moderného televízneho a filmového HD štúdia a rozhlasového štúdiá FMK UCM v Trnave.
9. februára 2017 sa tak priestory štúdií FMK UCM na Skladovej ulici v Trnave zaplnili študentmi základných a stredných škôl, ktorí získali jedinečnú možnosť nahliadnuť do tvorby mediálnych produktov a vyskúšať si prácu na pozícii moderátora, kameramana, strihača, redaktora v časopise a mnohé ďalšie. Akcie, ktorú pripravil realizačný tím Centra mediálnej gramotnosti – IMEC, sa zúčastnilo 37 žiakov a 11 učiteľov z ocenených škôl.
Exkurzie sa zúčastnili:
- Stredná priemyselná škola Svidník – projekt Internet – môj múdry priateľ (vzdelávacia reklamná kampaň);
- Stredná odborná škola drevárska, Topoľčany – projekt Stolová hra;
- Základná škola s materskou školou, Hriňová – projekt Prvostupniarske školské správy;
- Gymnázium Jozefa Lettricha, Martin – projekt Gutenbergova kníhtlač. Druhy médií;
- Základná škola Milana Mravca, Raková – projekt Školské noviny: http://cetna.skolskenoviny.sk/;
- Základná škola Jána Amosa Komenského, Tvrdošovce – projekt Košík za život.
Počas aktivitami nabitého dňa sa žiaci a študenti v skupinách zoznámili s profesionálnym televíznym a filmovým HD štúdiom, kde vytvárali spravodajskú reláciu a rôzne animácie. V zvukovom štúdiu sa zoznámili s prácou rozhlasových redaktorov a moderátorov. Zaujímavou skúsenosťou pre mnohých študentov bolo fotografovanie na kľúčovacom pozadí a následné dosadzovanie obrazu do fotografie. V priestoroch redakcie fakultného časopisu Atteliér zas vytvárali zaujímavé články zo školského prostredia. "Najviac sa mi páčilo televízne štúdio. Myslím, že by som v budúcnosti chcela pracovať v médiách," vyjadrila sa študentka Strednej odbornej školy drevárskej v Topoľčanoch.
Po obedňajšej prestávke si organizátori pre súťažiace skupiny pripravili krátky mediálny kvíz a vyhodnotenie celého dňa. Viera Kačinová, iniciátorka súťaže Príklady dobrej praxe výučby mediálnej výchovy: "Tešíme sa z pozitívnych ohlasov učiteľov aj žiakov, ktorí sa akcie zúčastnili, atmosféra bola naozaj vynikajúca. Veríme, že ich podujatie bude motivovať aj do ďalšej aktívnej práce s médiami, napr. aj v rámci výučby mediálnej výchovy." Spokojnosť s dňom prežitým na FMK UCM vyjadrili aj učitelia, ktorí sa akcie zúčastnili spolu so svojimi žiakmi. "Ďakujeme veľmi pekne, páčilo sa nám všetkým a sme veľmi radi, že sme mohli prísť. Veľa síl do ďalších projektov!" hovorí Mgr. Magdaléna Bobeková zo ZŠ Milana Mravca v Rakovej. Rovnako pozitívne reakcie mali aj učitelia zo ZŠ J.A. Komenského v Tvrdošovciach: "Ďakujeme za krásne strávený deň. Akcia bola výborne pripravená a deti i my sme si ju naozaj užili."
Výstupy žiakov zúčastnených škôl si môžete pozrieť tu.
Autorka: Monika Hossová; Foto: Lukáš Patrik